W środę 13 czerwca na konferencji prasowej podsumowano 11 dni obchodów Święta Wolności i Solidarności. Na wstępie Aleksandra Dulkiewicz odczytała fragment listu śp. prezydenta Pawła Adamowicza z 11 stycznia 2019 r. skierowanego do polskich samorządowców.
„Odpowiedzialność za nadanie rocznicy 4 czerwca 1989 roku odpowiedniej rangi spada na władze samorządowe. Gorąco zapraszam do udziału w gdańskich uroczystościach, jak też współpracy, by nadać im wymiar ogólnopolski.” – napisał w liście prezydent Gdańska.
W obchodach wzięło udział 220 000 osób. W tym ECS odwiedziło 119 886 osób (04 czerwca – 27 702 osób). Strefę Społeczną przygotowaną przez Fundację Gdańską odwiedziło 41 000, strefę kultury kolejne 20 000, zaś na koncertach bawiło się 39 000 osób. Obchody były obchodzone w całym kraju – do udziału w obchodach zarejestrowało się 922 samorządowców.
– Chciałabym podziękować kilkudziesięciu tysiącom darczyńców, bez których Święto Wolności i Solidarności nie byłoby możliwe. Odruch serca wielu ludzi świadczy o tym, że ważne jest to, aby dziś zastanowić się nad znaczeniem słów: wolność, solidarność, co znaczy 30 lat wolności – mówiła prezydent Aleksandra Dulkiewicz – Jesteśmy dumni, że święto miało wymiar ogólnopolski, bo wiemy, że wiele gmin, dużych i mniejszych miejscowości obchodziło u siebie rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów. To nie jest koniec naszych wspólnych działań. Rozpoczynamy dyskusję o nowej Polsce i o tym jak wspólnie, również razem z organizacjami pozarządowymi, budować lepszy ład naszych mniejszych i większych ojczyzn.
Przy organizacji obchodów pomagało 250 wolontariuszy. Przyjechali z całego kraju – Krakowa, Warszawy, Wrocławia, Jaworzna, Bydgoszczy, oraz całego Trójmiasta i okolic. Najmłodszy miał 11 lat, najstarszy 76 lat.
Strefa społeczna w liczbach
Przez 4 dni 41 000 osób odwiedziło Strefę Społeczną Święta Wolności i Solidarności.
Blisko 200 organizacji społecznych w 13 halach tematycznych prezentowało swoją działalność poprzez debaty, wykłady, warsztaty, animacje i pokazy. Zaproszenie do strefy było skierowane do wszystkich organizacji z całej Polski o różnych obszarach działalności – demokracji, praw człowieka, zrównoważonego rozwoju, wsparcia społecznego, rozwoju społecznego, edukacji, kultury, lokalności czy integracji. W otwartych debatach udział wzięli m.in. Adam Bodnar, ks. Adam Boniecki, Agnieszka Holland, Szymon Hołownia, prof. Andrzej Rzepliński, Joanna Szczepkowska, Tomasz Sekielski, Karolina Wigura, Kuba Wojewódzki.
Wspólnie uszyta w strefie społecznej flaga miała 40 m2. Obchody zabezpieczało 1400 funkcjonariuszy łącznie Straż Pożarna, Straż Miejska, Policja, służby medyczne. Nie odnotowano żadnych incydentów zakłócenia porządku publicznego.
Gadżety wyprodukowane przy okrągłym stole – 11 950 sztuk (torby, breloki, pocztówki, przypinki, obrazki ze stoczniowym motywem, koszulki)
Deklarację Wolności i Solidarności online podpisało już 8 500 osób.
Komunikacja miejska w dniach 1–4.06 przewiozła 1 917 808 pasażerów.
4 800 osób pojawiło się na Pikniku na placu Świętopełka.
Mapping na Zielonej Bramie obejrzało 10 000 osób.

