Inne

Biało-zielony tramwaj będzie mieć patrona

 

Biało-zielona PESA, która kilka dni temu dotarła do Gdańska, od poniedziałku rozpocznie kursowanie. Tego samego dnia uroczyście zostanie jej nadane imię patrona. Będzie nim były zawodnik i trener Lechii Gdańsk Roman Rogocz. 

W poniedziałkowej uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, zastępca prezydenta ds. przedsiębiorczości i ochrony klimatu Piotr Borawski, prezes GAiT Maciej Lisicki, prezes PESA Bydgoszcz SA Krzysztof Zdziarski oraz przedstawiciele Lechii Gdańsk. Zaproszenie na uroczystość przyjęli również córka i synowie Romana Rogocza.

Tego samego dnia tramwaj im. Romana Rogocza – ostatni z pierwszej transzy zamówienia – po raz pierwszy wyjedzie na gdańskie tory.

Roman Rogocz urodził się 9 sierpnia 1926 w Chorzowie, gdzie rozpoczynał karierę sportową. Przez większość życia związany był jednak z Lechią Gdańsk, w której występował od jesieni 1947 roku. Z gdańskim klubem wywalczył w 1948 awans do I ligi. W meczach ligowych sezonu 1949 wystąpił 16 razy, zdobywając 7 bramek (w tym 1 bramka niepewna), jego drużyna zajęła jednak ostatnie miejsce i spadła z ligi. W 1951 wywalczył z Lechią kolejny awans do ekstraklasy. W 1952 nie grał jednak z powodu kontuzji, której doznał we wrześniu 1951.

Do gry powrócił w 1953, strzelając w I lidze 2 bramki w 14 spotkaniach (w tym 1 bramka niepewna), a jego drużyna ponownie spadła do II ligi. W sezonie 1954 wywalczył z Lechią kolejny awans do I ligi. Na najwyższym szczeblu rozgrywek występował w latach 1955-1960, w tym czasie wystąpił w 75 spotkaniach, zdobywając 18 bramek. Jego największym sukcesem było trzecie miejsce w I lidze w 1956 (wystąpił wówczas w 20 meczach, zdobywając 7 bramek). Łącznie w I lidze zagrał w 105 spotkaniach, zdobywając 27 bramek (w tym 2 niepewne).

Po zakończeniu kariery zawodniczej pracował jako trener, głównie drużyn młodzieżowych. I drużynę Lechii prowadził w sezonie 1962/1963 (od IV kolejki, od IX kolejki samodzielnie), jednak zespół spadł z ekstraklasy, a następnie w sezonie 1971/1972 w III lidze, zdobywając z nią awans do II ligi.

W 2005 został wybrany najlepszym zawodnikiem 60-lecia Lechii Gdańsk. w 2011 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarł 7 lutego 2013 roku.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas