Przygotowując się do kolejnych decyzji rządowych dotyczących odmrożenia m.in gastronomii, miasto Sopot wprowadza regulamin funkcjonowania sezonowych ogródków gastronomicznych oraz sezonowego zagospodarowania plaż w Sopocie w 2020 roku.
Zgodnie z zasadami, przedsiębiorca będzie mógł wystąpić o powiększenie metrażu ogródka gastronomicznego lub sezonowego zagospodarowania plaż. W zależności od możliwości zwiększenia metrażu w danej lokalizacji, powierzchnia ogródka gastronomicznego będzie mogła zostać powiększona do 50%, a ogródka plażowego nawet do 100% w stosunku do powierzchni z roku ubiegłego. Co najważniejsze, za zwiększenie metrażu przedsiębiorca zapłaci symbolicznie 1 zł netto za cały przyznany dodatkowo metraż. W przypadku braku możliwości powiększenia ogródka przy lokalu gastronomicznym, co może mieć miejsce np. na dość wąskiej ulicy Bohaterów Monte Cassino, przedsiębiorca będzie miał pierwszeństwo w skorzystaniu ze specjalnie przygotowanej oferty korzystania z terenów zielonych w Sopocie. Oferta ta – przygotowywana przez zarządców terenów we współpracy z sopockimi instytucjami kultury – zostanie przedstawiona w najbliższych dniach.
– Mamy nadzieję, iż te możliwości pozwolą przedsiębiorcom na świadczenie usług w jak najszerszym zakresie, ale z zachowaniem wszelkich wymaganych środków bezpieczeństwa – mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Sopocka Organizacja Turystyczna przygotowała również tzw. kodeks dobrych praktyk dla branży gastronomicznej. Kodeks zawiera zasady dotyczące m.in. zapewnienia środków ochrony osobistej dla pracowników i gości, regularnej dezynfekcji stolików, krzeseł, toalet itp oraz zachowaniu odpowiedniego dystansu między gośćmi, a także ograniczenia czasu przebywania klienta w lokalu.
– Wiemy, że sopockie restauracje i kawiarnie przygotowują się do ponownego otwarcia i w większości same wyznaczają sobie wysokie standardy działania. Mamy jednak nadzieję, iż stworzony kodeks dobrych praktyk będzie przydatny wielu podmiotom z branży gastronomicznej w tworzeniu indywidualnych regulaminów, które pozwolą wszystkim bez obawy korzystać z usług gastronomicznych – mówi Anna Golec–Mastroianni, prezes Sopockiej Organizacji Turystycznej.

