Złożeniem kwiatów na grobach Danuty Siedzikówny „Inki” i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka” Gdańsk upamiętnił bohaterów polskiego powojennego podziemia niepodległościowego w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z powodu pandemii, w tym roku uroczystość przybrała kameralny charakter.
W dniu 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z tej okazji odbyły się uroczystości na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku zorganizowane przez IPN oddział Gdańsk. Aby uczcić pamięć poległych złożono kwiaty i zapalono znicze na grobach Danuty Siedzikówny „Inki”, sanitariuszki 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelanej w Gdańsku 28 sierpnia 1946 roku i Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, żołnierza 5. Brygady Wileńskiej AK, rozstrzelanego w Gdańsku tego samego dnia, którego zginęła Inka. Następnie złożono wieńce pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych, który znajduje się nieopodal cmentarza, u zbiegu ul. 3 Maja oraz ul. gen. Henryka Dąbrowskiego.

Podczas uroczystości głos zabrał prof. Mirosław Golon, szef gdańskiego IPN-u: -Żołnierze Wyklęci zostawili swój wspaniały testament: testament antykomunistycznej konspiracji niepodległościowej – niezgody na zło, niezgody na zniewolenie, na pogodzenie się z kłamstwem, z wyzyskiem, z oszustwem komunistycznym, które zapanowało w [powojennej] Polsce, a w epoce stalinowskiej całkowicie
Następnie uhonorowano osoby szczególnie zasłużone dla pielęgnowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych: monetę Narodowego Banku Polskiego, wydaną w lutym br., a poświęconą Kazimierzowi Kamieńskiemu „Huzarowi”, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Gdańsku Wiktor Kamiński wręczył reprezentantom prof. Jerzego Grzywacza (żołnierza Armii Krajowej, Powstańca Warszawskiego, prezesa Oddziału Morskiego Stowarzyszenia Szarych Szeregów, prezesa Okręgu Pomorskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej). Drugi egzemplarz monety NBP otrzymała Anna Kołakowska, która przez wiele lat upamiętniała Żołnierzy Wyklętych, a obecnie kontynuuje swoją historyczną działalność jako pracownik Instytutu Pamięci Narodowej.
Od 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym. Pierwszy dzień marca to symboliczna data dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia – tego dnia w 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W tym roku przypada 70. rocznica egzekucji.

Tegoroczna uroczystość upamiętnienia poległych odbyła się bez udziału publiczności i przybrała kameralny charakter. Dotychczas obchodom w Gdańsku towarzyszył także apel pamięci, którego można było wysłuchać pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych. W tym roku uroczystości nie mogły odbyć się dotychczasowej formie, ze względu na obostrzenia związane z pandemią.

