Inne

Kacper Płażyński apeluje do władz Gdańska w sprawie nowych przystanków kolejowych

 

Kilka dni temu prezydent RP Andrzej Duda przedstawił swój pomysł modernizacji lub stworzenia nowych przystanków kolejowych w całej Polsce. Spośród 200 planowanych, 14 miałoby powstać w województwie Pomorskim, w tym 6 w Gdańsku. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej poseł PiS Kacper Płażyński wraz z radnymi miasta Andrzejem Skibą i Przemysławem Majewski zaapelował do prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz o podjęcie działań w celu skorzystania z programu. 

-Temat, który dziś poruszamy jest bardzo ważny i byłoby szkoda, gdybyśmy – jako miasto – z niego nie skorzystali. Prezydent Andrzej Duda kilka dni temu przedstawił swoją inicjatywę przygotowaną wspólnie z Ministerstwem Infrastruktury dotyczącą odbudowy i modernizacji około 200 przystanków kolejowych w całej Polsce. Oczywiście Gdańsk i Pomorze nie jest białą plamą w tych planach i bardzo chcielibyśmy, aby również województwo pomorskie i Gdańsk skorzystał na tych ambitnych planach. Z jednej strony spowodują one poprawę komunikacji publicznej w naszym regionie, a z drugiej strony dadzą możliwość też zarobku naszym lokalnym firmom przy tych inwestycjach – mówił Kacper Płażyński.

Przypomnijmy, że program prezydenta Andrzeja Dudy zakłada stworzenie w Gdańsku przystanków kolejowych: Gdańsk Osowa-Północ, Osowa II (w rejonie Barniewic), Gdańsk Park Maszynowa, Gdańsk Nowe Szkoty, Gdańska Zaspa Towarowa i Gdańsk Brzeźno. Warunkiem realizacji inwestycji będzie deklaracja regionalnego organizatora przewozów o korzystaniu z wybudowanej infrastruktury.

-Znajdujemy się na granicy Nowego Portu, Brzeźna, a niedaleko stąd także Letnicy. Za nami torowisko modernizowane i miejsce, w którym mógłby znaleźć się – zgodnie z planami prezydenta Andrzeja Dudy – nowy przystanek kolejowy pasażerski, który razem z nowymi przystankami na Nowych Szkotach i nowym przystankiem Gdańsk Zaspa Towarowa mógłby obsługiwać linię pasażerską odpowiedzialną za zbieranie podróżnych w tej części Gdańska. Letnica, Nowy Port, Brzeźno to są dzielnice, które dość intensywnie zaczynają się zabudowywać. Docelowo może tu mieszkać nawet 30 000 mieszkańców – zaznaczał poseł PiS.

Kacper Płażyński poinformował, że wraz z gdańskimi radnymi PiS wspierają plany utworzenia nowych przystanków kolejowych w Gdańsku, jednocześnie apelują do władz miasta o podjęcie konkretnych działań, aby zaplanowane projekty mogły zostać zrealizowane. – Bardzo liczę na to, że nie tracąc czasu gdańskie władze i pani prezydent Aleksandra Dulkiewicz podejmą ważne z punktu widzenia tych inwestycji decyzje,  aby te miliony zostały zainwestowane za sprawą prezydenta Andrzeja Dudy w naszym regionie, żeby nam te pieniądze i te inwestycje nie uciekły. Ta linia jest potrzebna i w tym zgadzamy się ponad podziałami, ale cały czas nie ma odpowiedzi na ważne i też pojawiające się w przestrzeni publicznej pytania, m.in. w jaki sposób ta linia miałaby być realizowana tzn. jakie jednostki miałyby na tej linii jeździć. Dzisiaj pozwoliłem sobie wystosować takie zapytanie do pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz z prośbą, aby publicznie przekazała informacje, także do pana marszałka Mieczysława Struka oraz Ministerstwa Infrastruktury, czy Gdańsk rekomenduje realizację tych inwestycji tutaj w kontekście później korzystania z taboru. To jest decyzja strategiczna z punktu widzenia przyszłego komunikacyjnego rozwoju tych dzielnic. Jeżeli zdecydujemy się na tramwaje dwusystemowe, to wtedy te dworce budowane i przystanki, które miały być budowane od nowa, muszą być zrealizowane w nowych technologiach – tłumaczył Płażyński. -Bardzo prosimy panią prezydent o to, aby określiła, jakie są aspiracje miasta Gdańska w tym zakresie po to, aby móc w tej chwili już zacząć pracować nad projektami i przetargami – dodał.

Radny PiS Andrzej Skiba przypomniał, że kilkanaście lat temu do Brzeźna dojeżdżała kolejka SKM i w kontekście rozwoju dzielnicy warto byłoby przywrócić tu połączenie kolejowe. -Niedaleko stąd zobaczymy dawny przystanek kolei miejskiej SKM Brzeźno, z którego ponad 15 lat temu odjechała ostatnia kolejka. Wówczas tłumaczono, że te kolejki nie są potrzebne, ponieważ miejsca pracy w stoczniach były ograniczane i coraz mniej osób korzystało z tych połączeń. Dzisiaj, 15 lat później, możemy śmiało powiedzieć, że ta sytuacja się zmieniła – mówił radny.

-Dynamiczny rozwój dzielnicy Letnica, gdzie będzie mieszkać docelowo nawet do 10 000 mieszkańców, a także otwarcie się na mieszkańców Brzeźna i Nowego Portu stwarza nowe realia i wyzwania polegające na tym, żeby ludzie z tych nowych dzielnic i nowych osiedli mieli zapewniony szybki i bezpieczny dojazd do pracy w Oliwie czy na Przymorzu, czy też w kierunku Gdańska, gdzie także z jednej strony na terenach stoczniowych kolejne inicjatywy się rozwijają, a z drugiej strony powstają także inne działy świadczące chociażby usługi, które także będą potrzebowały miejsc pracy. Jeżeli spojrzymy sobie na te linię komunikacyjną, którą mamy za nami, to możemy dojść do pewnego porównania, że to jest część takiego kręgosłupa komunikacyjnego Gdańska, która niestety od lat nie była wykorzystywana. Reaktywacja tej linii, jak proponuje prezydent Andrzej Duda, to wielki prezent i wielka szansa dla Brzeźna i Nowego Portu, ale przede wszystkim dla rosnącej liczebnie Letnicy – dodał Andrzej Skiba.
Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas