Zgodnie z decyzją polskiego rządu, od poniedziałku 4 maja rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z pandemią. Część z nich dotyczy obiektów sportowych. Na jakich warunkach będzie można trenować w Gdyni?
Rozporządzenie Rady Ministrów określa reguły korzystania z otwartych obiektów sportowych. Główną z nich jest przebywanie na każdym obiekcie maksymalnie sześciu uczestników zajęć. Zgodnie z tym, Miasto Gdynia wraz z Gdyńskim Centrum Sportu przygotowało uściślające zasady korzystania z miejskich obiektów podczas drugiego etapu odmrażania polskiego sportu.
Od 4 maja br., na ściśle określonych zasadach, otwarte dla klubów są obiekty, znajdujące się przy ulicach: Olimpijskiej i Kazimierza Górskiego:
• boisko A (z naturalną nawierzchnią);
• boisko B (ze sztuczną nawierzchnią);
• Stadion Miejski;
• Narodowy Stadion Rugby.
JAKIE TO ZASADY?
We współpracy z klubami, na powyższych obiektach wyznaczono zaplecze sanitarne, wyposażone w płyny do dezynfekcji rąk. Odkażeniu, po każdym użyciu, poddawane będą również urządzenia i sprzęt sportowy.
Na każdym z obiektów jednorazowo może przebywać maksymalnie sześciu uczestników zajęć (z pominięciem trenera/instruktora oraz obsługi). Odstępstwo od tej reguły dotyczy drużyn występujących na najwyższym poziomie rozgrywkowym w danej dyscyplinie, zgodnie z treścią rozporządzenia:
„§ 20. 1. Na stadionach i boiskach w zakresie organizacji współzawodnictwa sportowego przez ligę zawodową działającą w najwyższej klasie rozgrywkowej w sporcie piłka nożna może przebywać, bez udziału publiczności, w tym samym czasie:
1) od dnia 4 maja do dnia 9 maja 2020 r. nie więcej niż 14 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi;
2) od dnia 10 maja do dnia 24 maja 2020 r. nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi”.
Z boisk, zgodnie z wcześniej przygotowanym grafikiem, mogą korzystać gdyńskie kluby. Między zajęciami kolejnych ekip zachowane zostaną 15-minutowe przerwy, co zdecydowanie ograniczy kontakt między nimi. Wyjątek mogą stanowić grupy, które kolejno po sobie zajmować będą jedynie połowę boiska. To ułatwi komunikację w obiekcie, która pozwoli uniknąć bezpośredniego kontaktu.
Udostępnione klubom będą wyłącznie obiekty, nad którymi Gdyńskie Centrum Sportu może sprawować bezpośrednią pieczę (w tym monitoringową), a także wybrane obiekty przyszkolne. Planowany termin powszechnego udostępniania sportowych obiektów miejskich to 11 maja.

