Inne

Paweł Adamowicz wśród pięciu Osobowości 30-lecia Samorządu

 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz znalazł się wśród pięciorga samorządowców, które Związek Miast Polskich uznał za osobowości 30-lecia samorządu terytorialnego. Wraz z zmarłym tragicznie włodarzem Gdańska uhonorowano Franciszkę Cegielską – prezydent Gdyni w latach 1990-1998, Rudolfa Borusiewicza – sekretarza generalnego Związku Powiatów Polskich, Jana Macieja Czajkowskiego – wiceprezesa Związku Miast Polskich, Jana Olbrychta – wiceprezesa Związku Miast Polskich w latach 1993-98.

-Ludzie Związku ostatnich 30 lat, to fantastyczni prezydenci i burmistrzowie, przewodniczący rad, urzędnicy, którzy pracują w komisjach. To wielkie bogactwo różnych doświadczeń, osobowości i wartości – czytamy w komunikacie Związku Miast Polskich.

Każdej z wyróżnionych osobowości poświęcono biogram wraz z uzasadnieniem. Związek Miast Polskich podkreślił, że Paweł Adamowicz „uczestniczył w pracach kilku międzynarodowych gremiów, których celem jest rozwój demokracji w pozaunijnej Europie, m.in. w: Komitecie Regionów UE, międzynarodowym forum miast Eurocities, European Association for Local Democracy. Gdańsk wielokrotnie gościł wizyty studyjne przedstawicieli miast Ukrainy i Rosji. Angażował się także w rozwój polskich miast i widział przyszłość Gdańska jako stolicy prężnej metropolii. W roku 2007 prezydenci największych polskich miast wybrali go na prezesa zarządu Unii Metropolii Polskich, funkcję tę sprawował do 2015 r. Choć nie uczestniczył bezpośrednio w działalności Związku Miast Polskich jako delegat Gdańska, zawsze jednak przywiązywał wielką wagę do tego, by jego miasto było aktywne w obu korporacjach samorządowych.”

„Paweł Adamowicz był włodarzem, którego łatwo było spotkać na gdańskiej ulicy, m. in. podczas wydarzeń charytatywnych. Od lat jako wolontariusz kwestował na gdańskich cmentarzach na rzecz hospicjum, od lat także zbierał pieniądze do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Za życia, a także po śmierci otrzymał wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień. Został także upamiętniony przez liczne polskie miasta, który nadały mu honorowe obywatelstwo lub nadały jego imię placom, skwerom. Pamięć jego miasta uczciły także poprzez liczne tablice pamiątkowe.” – czytamy w uzasadnieniu.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas