W najbliższych dniach zniesione zostaną kolejne obostrzenia związane z COVID-19. O tym, w jaki sposób wpłynął one na funkcjonowanie miasta rozmawiano podczas spotkania miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego.
W zebraniu udział wzięły służby mundurowe oraz przedstawiciele wybranych jednostek miejskich prowadzących działania związane z Covid-19 na terenie Gdańska.
– Pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń, zachowujmy rozsądek i mądrze korzystajmy z możliwości spacerów i rekreacji na świeżym powietrzu. Utrzymujmy odpowiedni dystans fizyczny i przestrzegajmy zasad higieny i bezpieczeństwa – apelowała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Pamiętajmy, że w miejscach, w których nie jesteśmy w stanie zachować dystansu powinniśmy nadal zasłaniać nos i usta – dodała.
Place zabaw i siłownie pod chmurką
Od poniedziałku, 1 czerwca rozpoczęte zostaną prace mające na celu sukcesywne przywracanie dostępu do placów zabaw i siłowni pod chmurką. Po ogłoszeniu zasad sanitarnych, które mają obowiązywać na terenie takich obiektów, zostaną one wprowadzone. W mieście znajduje się łącznie ponad 250 tego typu obiektów. Wszystkie zostaną udostępnione do użytkowania gdańszczankom i gdańszczanom do połowy czerwca.
Na plaże od 1 czerwca
Tegoroczny sezon kąpieliskowy w Gdańsku rozpocznie się w poniedziałek, 1 czerwca. Od tego dnia będzie można zażywać morskich kąpieli na plaży przy molo w Brzeźnie. Kolejne kąpieliska będą uruchamiane przez zarządzający plażami Gdański Ośrodek Sportu sukcesywnie, w dniach 26 czerwca oraz 1 lipca. Z ostatnim dniem roku szkolnego ratownicy pojawią się na kolejnych kąpieliskach: Jelitkowo, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo oraz Orle. Od 1 lipca dołączą do nich Jelitkowo Klipper oraz Świbno. Wszystkie kąpieliska będą funkcjonować w godzinach 9.30-17.30.
Co ważne, Gdański Ośrodek Sportu zarządzający kąpieliskami morskimi oraz plażami w Gdańsku przygotuje wykaz zaleceń związanych z przebywaniem na plażach oraz na terenie kąpielisk. Stosowne instrukcje, zawierające m.in. piktogramy, pojawią się przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Zasady korzystania z tych miejsc zostaną również opublikowane na stronie https://kapieliskagdansk.pl.
Jako administrator, GOS będzie zalecał również zachowanie dystansu fizycznego oraz noszenie maseczek podczas pobytu nad morzem, zgodnie z powszechnie obowiązującymi wytycznymi. W przypadkach skrajnego naruszania obowiązujących zasad, ratownicy wodni będą współpracować ze służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo publiczne i sanitarne.
Na baseny trzeba poczekać …
Trwają prace, dzięki którym otwarte zostaną 4 miejskie pływalnie. Obecnie trwa proces napełniania niecek wodą, który zakończy się na początku przyszłego tygodnia. Następnie wykonane zostaną niezbędne badania pod kątem m.in. bakterii e-coli czy legionelli. Co istotne, uzdatniona woda basenowa jest w pełni bezpieczna pod względem wirusologicznym, bakteriologicznym, więc użytkownicy będą mogli czuć się bezpiecznie.
Wznowienie funkcjonowania pływalni nastąpi najpóźniej do 19 czerwca. Co ważne, baseny będą funkcjonować w wakacje, gdyż przerwę, wymuszoną przez Covid–19 wykorzystano do przeprowadzenia prac konserwatorskich.

