Inne

Przedsmak Jarmarku Dominikańskiego na Ołowiance

 

Najstarsi uczestnicy Jarmarku wiedzą, że dopiero koniec lipca jest terminem dla kupców, czasem zabawy i korzystania z uciech niesionych przez zastawne stoły. Ale w tym roku jest inaczej. Międzynarodowe Targi Gdańskie z pomocą sprawdzonych przyjaciół postanowiły zaproponować mieszkańcom Gdańska i coraz liczniej przybywającym do miasta turystom swoiste preludium tego radosnego czasu. Na Ołowiance już od 15 czerwca na wszystkich oczekuje moc atrakcji.

Nie jest to jednak oferta związana z handlem – to pozostaje w gestii Jarmarku św. Dominika – ale ogrom wrażeń gwarantuje zróżnicowany program w ramach strefy kulinarnej, ekologicznej, sportowo-rekreacyjnej czy artystycznej.

Dla smakoszy kulinarnych specjałów oczekuje na największej w Gdańsku strefie gastronomicznej (240 m kw.) 14 stoisk, na których spotykać można wiktuały zarówno tradycyjnej kuchni polskiej, jak i kuchni hiszpańskiej, francuskiej czy azjatyckiej. Zwolennicy piwa rzemieślniczego z całą pewnością spędzą tu wiele satysfakcjonujących chwil. Podobnie jak sympatycy aktywności „poza biesiadnej”. Nadmiarów kalorii będzie można pozbyć się podczas zajęć energetycznej zumby. Poszukujących innych dróg doskonalenia się – GOS zaprasza na zajęcia ze sztuki jogi.

Dla wszystkich zaś przygotowane zostały atrakcyjne koncerty organizowane przez Polską Filharmonię Bałtycką. To propozycja szczególna: koncerty promenadowe podczas których muzyka klasyczna spotka się z folklorem i jazzem. Na wzór brytyjskiej telewizji BBC i organizowanych przez nią koncertów „The Proms”, których tradycja sięga 1895 roku. Koncerty promenadowe Filharmonii Bałtyckiej podzielone są na dwie części – pierwsza, bardziej klasyczna odbywać się będzie w Sali koncertowej na Ołowiance, zaś druga, z nieco bardziej lekkim repertuarem i swobodniejszą atmosferą – na scenie letniej. I tak 16 czerwca wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB i zespół Iriao z repertuarem muzyki z gruzińskich filmów XX w., a 23 czerwca wystąpi Orkiestra Symfoniczna PFB i zespół Chłopcy kontra Basia z repertuarem muzyki z popularnych filmów, m.in. Star Wars i Władca Pierścieni. No i wreszcie Letnia Akademia Pana Kleksa (30 czerwca).

Niezapomnianych przeżyć dostarczy także uczestnictwo – choćby tylko w roli obserwatora – w największej międzynarodowej imprezie żeglarskiej Gdańska organizowanej przez Fundację Gdańską, jaką jest zlot Baltic Sail, którego uczestnicy zawitają na Motławę w dniach 5-8 lipca. Każdy też może delektować się pięknem panoramy Gdańska z gondoli Koła Widokowego AmberSky, które góruje nad Ołowianką.

I tak nie opuszczając miasta mamy szansę na doznanie wielu niezapomnianych wrażeń pozwalających oderwać się od codzienności. Tym bardziej, że dzięki pomocy specjalistów z UM Gdańska, właśnie w samym centrum, na Ołowiance, przenosimy się w żywą krainę ekologicznej zieleni.

– Zachęcamy do zwolnienia i przyjrzenia się kształtom zgromadzonych tu kwiatów, do zdjęcia butów i wejścia boso na trawę lub piasek, do refleksji o roli zieleni w mieście. Tą instalacją podkreślamy użytkowy i rekreacyjny charakter zieleni miejskiej a jednocześnie zwracamy uwagę na potrzebę ochrony i zrównoważonego rozwoju – mówi Joanna Paniec, Główny Specjalista z Biura Prezydenta Gdańska Ds. Komunikacji i Marki Miasta.

Na 400 m kw. powstał ogród typu pop up garden, w którym mocno zaakcentowane zostały kwestie ekologiczne – zarówno na poziomie koncepcji jak i w technologii wykonania obiektu. Cała konstrukcja została wykonana z naturalnego drewna modrzewiowego. Zastosowanie tworzyw sztucznych zostało ograniczone do minimum w myśl prowadzonej przez miasto kampanii „Gdańsk bez plastiku”.

Na gości czeka także „zielony pokój” – wydzielony grabowym żywopłotem oraz wypełniony kwiatami w chłodnych barwach. Warto odwiedzić również dwie przestrzenie rekreacyjne wypełnione trawnikiem i piaskiem, z rabatami kwiatowymi – tym razem w ciepłych barwach.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas