Inne

Sopot u Polaków na Białorusi

 

To już sopocka tradycja, wizyta u Polaków na Białorusi w okresie okołoświątecznym.

W dniach 28 i 29 grudnia z wizytą o Polaków ze Związku Polaków na Białorusi przebywała delegacja Sopotu z prezydentem Jackiem Karnowskim i radnym Tomaszem Lipińskim na czele. Delegacja odwiedziła rodaków w: Grodnie, Adamowiczach i Indurze biorąc udział w spotkaniach i opłatkach Bożonarodzeniowych. Odwiedziła również Konsula Generalnego RP w Grodnie i płk Weronikę Sebastionowicz żołnierza AK i NSZ, aresztowaną przez NKWD i wywiezioną na Sybir.

Rozmawiano o akcji „Lato z Polską” w ramach której Sopot (jak i inne miasta w tym Gdańsk) od lat przyjmuje 50 dzieci z okolic Grodna oraz o wymianie nauczycieli. Rozmowy dotyczyły również możliwości zorganizowania wyjazdu grup młodzieży z Sopotu do Grodna, jak również wymianę między parafiami. Rozmowy o wymianie wystaw artystów plastyków m.in. w Dworku Sierakowskich prowadził Jan Kozłowski, uczestnik delegacji, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sopotu.

Członkowie delegacji odwiedzili groby żołnierzy 1920 roku w Grodnie, którym złożyli hołd i zapalili znicze.

Dzięki wielkodusznym i hojnym mieszkańcom Sopotu i przedsiębiorcom, dzieci i kombatantów obdarowano paczkami.

Fot. mat. pras. UMS

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas