Inne

Starogard występuje ze Związku Gmin Wierzyca

Coraz więcej gmin występuje ze Związku Gmin Wierzyca. Na ten krok zdecydowały się już m.in. Skarszewy czy Liniewo. Teraz dołącza do nich gmina miejska Starogardu Gdańskiego.

Tę decyzję radni podjęli podczas sesji 15 czerwca. Zanim jednak samorządowcy przystąpili do głosowania, prezydent Janusz Stankowiak powołał specjalny zespół, który analizował zasadność i skutki takiego kroku pod względem prawnym i ekonomicznym.

– Rekomendowaliśmy wyjście ze Związku Gmin Wierzyca z myślą o mieszkańcach. Chcemy, aby opłaty za śmieci nie były wyższe. Poza tym bycie niezależnym pozwoli nam samodzielnie decydować o gospodarce odpadami. Liczymy na uszczelnienie systemu, który w związku nie działa tak jak powinien. Ta decyzja to wielka odpowiedzialność, ale jestem przekonany, że podejmując wspólne działania z Radą, ta decyzja wyjdzie mieszkańcom na dobre – powiedział prezydent Janusz Stankowiak.

Skutkiem wystąpienia gminy ze związku będzie konieczność zorganizowania nowego systemu gospodarki odpadami już od 1 stycznia 2017 r. Miasto ma więc pół roku na przygotowanie się do realizacji tego zadania. Do tego czasu rada  będzie musiała podjąć szereg uchwał.

– Przede wszystkim będzie trzeba uchwalić nowy regulamin utrzymania czystości i porządku w mieście, dokonać wyboru metody naliczania opłat, opracować wzór deklaracji oraz określić wysokość opłat za zagospodarowanie odpadów – dodał wiceprezydent Przemysław Biesek-Talewski. – Główne zagadnienia, które musimy rozstrzygnąć, to jakie frakcje odpadów zbierać w osobne pojemniki lub worki, z jaką częstotliwością odbierać śmieci, rozstrzygnięcie, czy nasz system odbioru odpadów będzie obejmował przedsiębiorców czy nie. Potem przed nami wybór wykonawcy usługi odbioru i transportu odpadów oraz – co najważniejsze – ustalenie kosztów tego zadania. Dopiero na tej podstawie możliwe będzie ustalenie wysokości opłat ponoszonych przez mieszkańców.

Do końca roku 2016 gospodarką odpadami nadal zajmował się będzie – na dotychczasowych zasadach – Związek Gmin Wierzyca. O nowych zasadach odbioru odpadów i wysokości opłat za nie mieszkańcy zostaną poinformowani w ostatnim kwartale tego roku.

oprac. na pods. mat. nadesłanych

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas