Od czerwca tego roku gdynianie mogą korzystać ze zmodernizowanej przestrzeni Mola Południowego. W ramach projektu KLIMATyczne Centrum teren ten zyskał nie tylko małą architekturę w postaci klasycznych oraz nowoczesnych ławek. Metamorfozę dopełniły różnorodne nasadzenia. Ostatnim elementem przemiany mola są podświetlane litery tworzące napis GDYNIA.
– Dotarliśmy do finału metamorfozy mola Południowego. Oprócz specjalnie zaprojektowanych stref wypoczynku i zieleni mieszkańcy mogą doładować swój telefon na nowoczesnej ławce solarnej. Jednak najbardziej spektakularną atrakcją jest 8-metrowy przestrzenny napis „GDYNIA”. Teraz każdy będzie mógł wykonać pamiątkowe zdjęcie nie tylko w słoneczny dzień, ale również po zmroku, bo litery posiadają modułowe podświetlenie LED. Jestem przekonany, że napis szybko zyska popularność i będzie jednym z ulubionych punktów fotograficznych w Gdyni – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.
Litery napisu zostały wykonane w białym, półmatowym kolorze. Ich kształt nawiązuje do gdyńskiego modernizmu. Wysokość każdej z liter to ponad 1,5 metra. Wewnątrz nich umieszczono podświetlenie modułowe LED. Napis zlokalizowany jest na tzw. siedzisku.
Projekt napisu został uzgodniony m.in. z Plastykiem Miasta oraz Miejskim Konserwatorem Zabytków.
W ramach metamorfozy na molo Południowym pojawiło się:
– 18 wygodnych ławek,
– jasne koła, które optycznie wypełniły przestrzeń,
– 26 okrągłych, betonowych siedzisk tzw. dropsów,
– 24 ozdobnych donic z tworzywa,
– 12 białych, okrągłych donic ozdobnych z betonu architektonicznego,
– 13 donic wygradzających,
– 500 m2 trawnika,
– 39 brzóz pożytecznych i 117 sosen górskich,
– 234 sztuk ozdobnych trawy z gatunku sesleria lśniąca,
– 234 sztuki bylin z gatunku kocimiętka „Fassena”,
– ławka solarna,
– 8-metrowy, podświetlany napis „GDYNIA”.

