Inne

Tablica upamiętniająca ks. prałata Jankowskiego wróciła na Plac Solidarności

 

Pod koniec czerwca nieznany sprawca zniszczył tablicę na murze stoczni przy Pomniku Poległych Stoczniowców, która była podziękowaniem działaczy „S” za wsparcie w walce o wolność dla ks. prałata Henryka Jankowskiego. Nowa tablica upamiętniająca księdza z powrotem wisi na Placu Solidarności. 

Do zdarzenia doszło 19 czerwca. Na nagraniu z monitoringu widać, jak pod osłoną nocy nieznany sprawca celowo niszczy tablicę upamiętniającą ks. Henryka Jankowskiego, która wisiała na murze przy pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku. Tabliczka została połamana, jej znaczna część odpadła od muru. Sprawę zgłoszono na policję, która przeprowadziła oględziny miejsca i poszukuje winowajcy.

1 lipca radny SWP i działacz „Solidarności” Karol Guzikiewicz wystosował wniosek do władz miasta Gdańska o naprawienie szkód wyrządzonych przez nieznanego sprawcę. „Organizacja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” w Stoczni Gdańskiej, wnioskuje do Miasta Gdańsk o naprawienie szkody w postaci umieszczenia nowej tablicy ks. Henryka Jankowskiego na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców” – apeluje radny SWP.

Władze miasta Gdańska odpowiedziały na apel pozytywnie zapewniając, że tablica zostanie naprawiona lub – jeśli nie będzie to możliwe – na murze znajdzie się nowa tablica. Tak też się stało.

17 sierpnia zdjęcie nowej tablicy wiszącej na murze na Placu Solidarności zamieścił w mediach społecznościowych radny SWP Karol Guzikiewicz. „Prezydent Aleksandra Dulkiewicz naprawiła szkodę i powiesiła nową tablicę przy Pomniku Poległych Stoczniowców” – napisał przy zdjęciu działacz „Solidarności”.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas