Trwa budowa Trasy Kaszubskiej w Gdyni. Choć śnieg solidnie przysypał Karwiny, Wielki i Kack i Dąbrowę, to postępy prac przy drodze S6 widać gołym okiem. Powstały już konstrukcje części wiaduktów Obwodnicy Trójmiasta nad ul. Chwaszczyńską, a także dedykowana pieszym kładka pomiędzy ul. Szafranową na Dąbrowie a lasem w Wielkim Kacku.
Budowa drogi ekspresowej S6, zwanej również Trasą Kaszubską, to duża inwestycja, która ma połączyć Trójmiasto z Lęborkiem. Dzięki inwestycji, która prowadzona jest przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, dystans około 60 km będzie można pokonać znacznie szybciej i przede wszystkim bezpieczniej. Zapewnią to bezkolizyjne węzły, które powstają w różnych miejscach na całej długości trasy.
Jedną z większych krzyżówek będzie węzeł Wielki Kack w Gdyni. Poprzez ulicę Chwaszczyńską połączy on Trasę Kaszubską z Obwodnicą Trójmiasta. Dotychczasowy układ drogowy przechodzi właśnie kompletną metamorfozę. Drogi zyskają kolejne pasy jezdni, powstaną wiadukty i rozjazdy, które w bezpieczny sposób umożliwią kierowcom obranie odpowiedniego kierunku jazdy.
– Przekształcenie dotychczas istniejącej krzyżówki ul. Chwaszczyńskiej z Obwodnicą Trójmiasta w duży węzeł komunikacyjny to inwestycja niezwykle ważna z perspektywy miasta. Węzeł Wielki Kack zwiększy przepustowość i płynność ruchu kołowego w południowo-zachodniej części Gdyni, a zwłaszcza na obwodnicy. Pozytywne skutki tego rozwiązania poczujemy z pewnością w całej Gdyni. Na inwestycję patrzymy jednak również w szerszym aspekcie. Droga ekspresowa S6 nie bez przyczyny nazywana jest potocznie Trasą Kaszubską. To jeszcze większe otwarcie się Gdyni i całego Trójmiasta na resztę naszego regionu. Możliwość wygodnego i bezpiecznego dojazdu do naszego miasta z całą pewnością uatrakcyjni Gdynię jako miasto turystyczne i biznesowe – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Inwestycja na terenie Gdyni obejmuje dzielnice Dąbrowa, Karwiny i Wielki Kack – w okolicach wjazdu do miasta od strony ul. Chwaszczyńskiej oraz jej skrzyżowania z Obwodnicą Trójmiasta.
Prace obejmują przebudowę samej ul. Chwaszczyńskiej oraz budowę dwóch węzłów komunikacyjnych. Jednym z nich jest wspomniany węzeł Wielki Kack, drugi – mniejszy – połączy Obwodnicę Trójmiasta z ul. Nowowiczlińską.
Węzeł Wielki Kack
Największym elementem budowy drogi ekspresowej S6 jest węzęł Wielki Kack. To tutaj będą się łączyć wjazdowa ul. Chwaszczyńska z Obwodnicą Trójmiasta. Stąd dalej ulicami Chwaszczyńską i Wielkopolską dojedziemy do mającego wkrótce powstać węzła Karwiny, gdzie wygodnie będzie można się przesiąść do komunikacji miejskiej czy kolei i dojechać do centrum Gdyni.
Prace odbywają się tu wielotorowo. Modernizowana jest sama obwodnica, która w tym miejscu poszerzona zostanie do trzech pasów jezdni w każdą stronę. Dotychczasowa organizacja ruchu oparta była o sygnalizację świetlną. Po przebudowie każda odnoga będzie poprowadzona osobną jezdnią, którą do ruchu będziemy się włączać bezkolizyjnie. Przykładowo: jadąc od strony Chyloni, pierwszy zjazd poprowadzi nas bezpośrednio na ul. Chwaszczyńską w stronę wyjazdu z Gdyni. Drugim zjazdem będziemy mogli dostać się na tę samą ulicę, ale w kierunku Karwin i dalej do centrum miasta. Trzecią opcją jest oczywiście pozostanie na obwodnicy i pojechanie na wprost – do Gdańska lub dalej. Takie rozwiązanie zwiększy nie tylko bezpieczeństwo, ale i upłynni ruch na węźle. Drogi zjazdowe i wjazdowe zostały już wytyczone przez drogowców, a na części z nich pojawiła się już pierwsza warstwa nawierzchni.
W obu przypadkach – a zatem poszerzenia obwodnicy i wykonania dróg zjazdowych – konieczne jest wybudowanie nowych, dodatkowych wiaduktów nad ul. Chwaszczyńską, a także nad samą drogą obwodową. Na powstałe już filary nanoszone są obecnie konstrukcje, po których docelowo będą poruszać się pojazdy.
W ramach inwestycji modernizowany jest również wiadukt. Powstaje on na wysokości ulic Górniczej i Lipowej na Fikakowie. Droga ta umożliwia dojazd mieszkańcom do posesji przy ul. Źródło Marii w okolicy lasu po zachodniej stronie obwodnicy.
źródło: gdynia.pl

