Inne

Urbaniści nagrodzili Gdańsk za rewitalizację Dolnego Miasta

16 października w Krakowie, podczas I Kongresu Polityki Miejskiej, przedstawicielki Biura Rozwoju Gdańska odebrały nagrodę Towarzystwa Urbanistów Polskich dla projektu pt. „Rewitalizacja Dolnego Miasta w Gdańsku”.

Dolne Miasto otrzymało nagrodę w kategorii „Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna”. Nagrodę odebrały Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska, oraz Ewa Pielak – zastępca Dyrektora BRG ds. rewitalizacji.

Celem konkursu (organizowanego od 2007 roku) jest kształtowanie nowoczesnego wizerunku kraju poprzez propagowanie najlepszych zrealizowanych przedsięwzięć urbanistyczno-architektonicznych, utrzymanych na poziomie nieodbiegającym od światowych standardów w tej dziedzinie. Celem konkursu jest również promocja rozwiązań tworzących nową jakość polskiej przestrzeni publicznej. Wydarzenie jest organizowane we współpracy ze Związkiem Miast Polskich.

To już trzecia nagroda dla Dolnego Miasta. W 2016 roku projekt otrzymał nagrodę RegioStars w kategorii „CityStar – Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich” w konkursie organizowanym przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej w ramach Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli. Dolne Miasto i ulica Łąkowa „za pozytywną przemianę zapomnianego fragmentu miasta, udaną próbę zmiany wizerunku i ożywienia starej dzielnicy Gdańska” zajęło także drugie miejsce w kategorii Nowe Oblicza Trójmiasta w konkursie Skrzydła Trójmiasta organizowanym przez portal Trójmiasto.pl.

Proces rewitalizacji Dolnego Miasta jest kontynuowany. Ta część Gdańska wraz z Placem Wałowym oraz Starym Przedmieściem znalazła się na liście obszarów objętych projektami rewitalizacji, które będą realizowane w latach 2018-2023. Środki przeznaczone na ten cel wynoszą ponad 23 mln zł.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas