Inne

W Gdańsku odsłonięto mural z wizerunkiem Pawła Adamowicza

 

Od wtorku, 29 czerwca wszyscy mieszkańcy Gdańska przy ul. Mniszki 6/7 mogą podziwiać już mural, który powstał w hołdzie dla tragicznie zmarłego prezydenta. Tego dnia wręczono także Gdańskie Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza za rok 2020, które otrzymały Adriana Dadci Smoliniec, Khedi Alieva oraz Izabela Duczyńska.

– Równość to miłość, równość to widzenie w każdym z nas człowieka. Nawet jeżeli powiedzieliśmy sobie coś niemiłego, ważne jest, byśmy wyciągnęli do siebie rękę. Dziękuje wszystkim, którzy dołożyli starań, żeby ten mural powstał. Dziś cieszmy się tym, że umiemy wcielać w życie idee, do których dążył Paweł Adamowicz. Cieszmy się także galą Gdańskiej Nagrody Równości im. Pawła Adamowicza, a jak się jutro obudzimy, pomyślmy, co możemy zrobić by nasze miasto i nasz kraj, były domem dla każdego – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Mural przy ul. Mniszki 6/7

Tuż przed jego odsłonięciem, ostatnie pociągnięcie pędzla, wieńczące całą pracę, wykonała Magdalena Adamowicz, wdowa po Pawle Adamowiczu oraz poseł Parlamentu Europejskiego wraz z córką Antoniną.

– Patrząc na radosną twarz Pawła, uśmiechającą się do nas wszystkich, zarówno ja, jak i nasze córki, rodzice, brat Pawła, wszyscy jesteśmy ogromnie wzruszeni. Pytana wielokrotnie, czy powinien powstać pomnik upamiętniający go, odpowiadałam, że nie chciałabym tego. Że najwspanialszym upamiętnieniem prezydenta Gdańska, wybieranego przez mieszkańców, będzie kontynuowanie i rozwój marzeń o Gdańsku, o Polsce, o Europie. Ten przepiękny mural nie jest pomnikiem. Jest wezwaniem, żeby o tych marzeniach Pawła codziennie pamiętać – mówiła Magdalena Adamowicz.

Praca o wymiarach 8×15 m została wykonana w technice malarskiej na szczytowej ścianie kamienicy, sąsiadującej z domem, w którym wychowywał się Paweł Adamowicz.

– Dziś, oprócz oficjalnej prezentacji muralu, przyznana będzie także Gdańska Nagroda Równości. Ta nagroda jest bardzo ważna, dla nagrodzonych i dla każdego z nas z osobna, ponieważ wielu z nas, bezpośrednio czy pośrednio skądś tu przyjechała. Dlatego ta nagroda, mam nadzieje pozwoli zrozumieć innym, że tym osobom, które nie mogą znaleźć spokoju we własnym domu daleko od Gdańska, należy się gościna i godne przyjęcie – mówił Piotr Adamowicz, brat Pawła Adamowicz oraz poseł na sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Pomysł powstał w głowie warszawskiego artysty plastyka, architekta i opozycjonisty Jarka Malickiego – autora licznych murali. Zależało mu na pokazaniu otwartości i zaangażowania Prezydenta w sprawy trójmiejskich mniejszości, ale też na wyrażeniu sprzeciwu wobec agresji.

– Od samego początku powstawania tego muralu, otrzymywałem dużo dobrych słów od samych mieszkańców. Dziękuje wszystkim tym, którzy wspierali mnie w powstawaniu tej pracy i tym, którzy zapewnili mi konieczną pomoc – mówił podczas odsłonięcia muralu Jarek Malicki, autor pracy.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas