Inne

W Ratuszu Głównomiejskim można obejrzeć najnowsze nabytki Muzeum Gdańska

 

Od środy, 13 maja w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć kilkadziesiąt z eksponatów pozyskanych przez Muzeum Gdańska w latach 2016-2020. Na wystawie zobaczymy gedaniki: obrazy, grafiki i przedmioty codziennego użytku ilustrujące wybrane fenomeny historii Gdańska oraz jego mieszkańców. Wystawa czasowa będzie otwarta do 30 czerwca 2020r.

– Muzeum Gdańska gromadzi eksponaty, których wspólnym mianownikiem jest nasze miasto. Na nowej wystawie prezentujemy jedynie niewielką część z kilku tysięcy eksponatów, które udało się nam pozyskać od kilkudziesięciu darczyńców, albo zakupić przez ostatnie cztery lata do 10 oddziałów Muzeum Gdańska. O części z zaprezentowanych eksponatów, np. zakupionym obrazie śp. Edwarda Dwurnika, czy tablicach jednej z największych gazet Danziger Zeitung z lat 30. XX w. już komunikowaliśmy, ale nowa wystawa to także okazja do zapoznania się z wieloma dotychczas nieznanymi, niekiedy osobliwymi, ale na pewno ciekawymi zabytkami związanymi z historią naszego miasta – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Najstarsze z kilkudziesięciu prezentowanych obiektów pochodzą z XVIII w., np. wyroby złotnicze z gdańskich warsztatów i miniatury Daniela Chodowieckiego. Najnowsze liczą sobie kilkanaście, bądź nawet kilka lat, np. obraz „Feta” Rafała Kowalskiego z 2003 r. i obraz tego samego autora „Człowiek człowiekowi 100 lat. 11.IX.2018”.

Do najbardziej niecodziennych eksponatów należy pamiątkowy kufel Pułku Huzarów Przybocznych, czyli tzw. „Czarnych Huzarów” z 1910 r. w kształcie czaszki. Historię wojskowości ilustrują także inne eksponaty, np. pamiątki związane z 128. Gdańskim Pułkiem Piechoty. Gratką dla miłośników widoków dawnego Gdańska będzie na pewno stereoskop z zestawem 17 zdjęć na płytkach szklanych z widokami Gdańska.

– Technika, dzięki której obraz sprawia wrażenie trójwymiarowego i przestrzennego, sięga korzeniami jeszcze II połowy XVI w., ale w dwudziestoleciu międzywojennym, czyli z okresu, z którego pochodzi nasz stereoskop, już odchodziła do przeszłości. Wszystko dzięki rozwojowi tzw. „ruchomych obrazków”, czyli kina. Mimo wszystko ten obiekt to jeden z niewielu zachowanych w dobrym stanie, działających urządzeń, dzięki któremu możemy poznać kilkanaście ciekawych widoków Gdańska i okolic – mówi Waldemar Ossowski.

Wystawę będzie można zobaczyć w Ratuszu Głównego Miasta do 30 czerwca 2020 r. z wyjątkiem poniedziałków i wtorków. Aktualne godziny otwarcia i ceny podane są w zakładce „Zaplanuj wizytę” na stronie internetowej Muzeum Gdańska. Posiadacze Karty Mieszkańca Gdańskiej Organizacji Turystycznej mogą zobaczyć wystawę bezpłatnie, pod warunkiem, że nie wykorzystali jej w bieżącym roku kalendarzowym.

Zwiedzanie wystawy: 13 maja – 30 czerwca 2020

Środa: 10:00-16:00
Czwartek: 10:00-18:00
Piątek: 10:00-16:00
Sobota: 10:00-16:00
Niedziela: 11:00-16:00
Ostatnie wejście na 45 min. przed zamknięciem muzeum
Wyjątki: poniedziałki, wtorki oraz 11 czerwca (czwartek)
Ceny biletów: normalny – 16 zł, ulgowy – 8 zł, rodzinny – 35 zł

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas