Zbliża się 1 listopada, dzień Wszystkich Świętych, kiedy miliony Polaków odwiedzają groby swoich bliskich na cmentarzach w całym kraju. Pandemia nie zwalnia tempa, a liczba zakażonych rośnie z dnia na dzień. Powodowani troską o najsłabszych, władze Sopotu zwracają się do władz kościelnych i państwowych o podjęcie dodatkowych działań i wydanie stosownych rozporządzeń, które zminimalizują możliwość rozprzestrzeniania się epidemii na cmentarzach w całej Polsce.
– Wystosowaliśmy list do episkopatu i premiera, bo jesteśmy przekonani, że pilnie potrzebne są ogólnopolskie regulacje dotyczące 1 listopada, kiedy nekropolie pełne są ludzi odwiedzających groby bliskich – mówi Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu. – Ten dzień jest także okazją do spotkań rodzin, nierzadko z całej Polski. Wirus nie zna granic stref czy powiatów, dlatego obostrzenia dotyczące uroczystości Wszystkich Świętych powinny być jednakowe dla całego kraju.
Władze Sopotu w liście apelują m.in. o wprowadzenie jednolitych rozwiązań na obszarze całego kraju, udzielenia dyspensy od mszy św. w święto Wszystkich Świętych oraz zapewnienia bezpieczeństwa na cmentarzach i w kościołach. – Apelujemy o wydanie dyspensy od udziału we Mszy Świętej w dniu Wszystkich Świętych. Wnosimy, aby 1 listopada Msze Święte odprawiane były w kościołach z taką liczbą wiernych, która zagwarantuje bezpieczeństwo uczestnikom nabożeństw. Zasadnym wydaje się również zaostrzenie kwestii bezpieczeństwa na cmentarzach podczas organizowanych tam modlitw za zmarłych. Zachęcajmy Polaków, by odwiedziny grobów swoich bliskich rozłożyli na kilka dni, co pozwoli ograniczyć tłok na cmentarzach – czytamy w apelu.

