Inne

Zaduszki Partyzanckie – piękna tradycja w Święto Zmarłych

Jak co roku, 1 listopada wybierzemy się zapewne odwiedzić groby naszych najbliższych. Zatrzymamy się chwilę, powspominamy, zapalimy znicz. Tym samym oddamy im hołd i podziękujemy za to, że z nami byli. Każdy ma swoich bliskich zmarłych, których chce tego dnia uczcić. Ale jako naród mamy wspólnych bohaterów, którym także mamy za co być wdzięczni.

Od kilku lat w okolicach Święta Zmarłych po odwiedzeniu grobów swoich bliskich na gdańskich cmentarzach mieszkańcy i goście zbierają się przy mogiłach bohaterów narodowych, by zapalić znicze i oddać im hołd. Tegoroczne spotkanie odbędzie się 3 listopada o godz. 16:00 w Obozowisku Partyzanckim nad Waksmundem. Będzie temu towarzyszyć muzyka skrzypiec.

Nawet jeśli trudno będzie Wam znaleźć czas po Święcie Zmarłych, zachęcamy, byście 1 listopada, przechodząc obok grobu bohaterów narodowych, zatrzymali się przez chwilę i zapalili znicz ku pamięci zmarłego.

Akcję „Zaduszki Partyzanckie” zainicjowała kilka lat temu nauczycielka historii, obecnie radna miasta Gdańska Anna Kołakowska, uczniowie nieistniejącego już Gimnazjum nr. 44 w Brzeźnie oraz harcerze z kilku drużyn Hufca Gdańsk-Portowa.

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas