Inne

Zamiast auta rower. Przed nami Europejski Tydzień Mobilności. Jakie atrakcje przygotował Starogard?

OD 16 do 22 września cała Europa obchodzi Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Hasło tegorocznych obchodów: „Inteligentny i zrównoważony transport – inwestycja dla Europy” ma przekonać Europejczyków do „zielonych” form transportu: publicznego, rowerowego i pieszego. A wszystko to z myślą o środowisku. 

W Starogardzie Gdańskim w tym roku organizatorem Europejskiego Tygodnia Mobilności jest Ośrodek Sportu i Rekreacji.

– W grupie kilkunastu różnorodnych inicjatyw, które przygotowaliśmy w tym tygodniu września, znajdą się na pewno rajdy rowerowe, marsz Nornic Walking, wesoły autobus i wiele ciekawych zabaw edukacyjnych
dla najmłodszych. Będzie można zrobić przegląd roweru w miasteczku rowerowym i tradycyjnie skorzystać z bezpłatnych badań i porad lekarskich w ramach akcji „Dzień Serca” – powiedziała Paulina Burczyk z Działu Organizacji Imprez.

Po raz pierwszy podczas ETZT odbędą się Kociewskie Zawody Wspinaczkowe oraz Kociewski Kajak czyli zawody kajakowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Tradycyjnie 22 września
obchodzić będziemy „Dzień bez samochodu z GPEC Starogard”. Tego dnia Zakład Komunikacji Miejskiej zachęca do darmowych przejazdów autobusami miejskimi – NA PODSTAWIE WAŻNEGO DOWODU REJESTRACYJNEGO.

– Na wszystkich podróżujących autobusami przygotowaliśmy wiele niespodzianek – dodaje organizatorka. Chcemy w ten sposób zachęcić starogardzian do zmiany nawyków transportowych ( choćby na tydzień!) – puentuje z uśmiechem Paulina Burczyk.

Również tego dnia GPEC Starogard Gdański razem z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji zaplanowali masowy przejazd rowerowy ulicami miasta. Rowerzyści wystartują ze Stadionu Miejskiego im. Kazimierza Deyny, aby zakończyć swój wspólny rajd na Rynku Miejskim.

Akcja ma na celu uświadomienie mieszkańców o zagrożeniach dla środowiska, wynikających z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Ma też zachęcić ich do korzystania z alternatywnych dla samochodu środków transportu, szczególnie autobusów, rowerów, rolek czy zwykłego poruszania się pieszo.

Skutkiem tego ma być zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza oraz poziomu hałasu, co z kolei – zdaniem specjalistów – pozytywnie wpłynie na poprawę jakości życia w mieście. Ma też zaangażować mieszkańców w działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest miejsce, w którym żyją na co dzień.

 

Udostępnij

Zostaw pierwszy komentarz

Obserwuj nas