Informacje

Wybrano nowe władze Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki

Na kolejną trzyletnią kadencję wybrano władze Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. Warto nadmienić, że Towarzystwo jest jedną z najstarszych instytucji kulturalnych Gdańska.

W ramach dziewięcioosobowego zarządu uprawnienia do reprezentacji GTPS powierzono ponownie: Beniaminowi Koralewskiemu (przewodniczący), dr Jarosławowi Balcewiczowi (sekretarz zarządu) oraz Wiktorii Kusińskiej (skarbnik). Z kolei dwoma wiceprzewodniczącymi zarządu zostali: Wojciech Bonisławski (dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku) oraz prof. Marek Model (kierownik Katedry Kształcenia Podstawowego na Wydziale Malarstwa gdańskiej ASP).

Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki swój rodowód wywodzi z działającego od 11 lipca 1922 roku w Wolnym Mieście Gdańsku Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki., które zostało utworzone z inicjatywy Polonii Gdańskiej. Po sądowej rejestracji mającej miejsce 18 listopada 1922 roku uzyskało ono uprawnienia do odbywania publicznych zebrań, organizowania odczytów, wykładów, urządzania koncertów, wystaw, a także publikowania własnych wydawnictw.

Celami Towarzystwa miały być: naukowe badania w dziedzinie historii oraz innych gałęzi wiedzy, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień gdańskich i pomorskich; szerzenie poczucia piękna sztuki i budzenie zmysłu artystycznego oraz zainteresowania nauką i sztuką w szerokich warstwach polskiego społeczeństwa w Gdańsku, przy równoczesnym przyjacielskim popieraniu wymiany kulturalnej i zbliżenia kulturalnego między Polską a Wolnym Miastem Gdańskiem; a także założenie polskiego uniwersytetu powszechnego w Gdańsku.

Od roku 1927 TPNiS wydawało też „Rocznik Gdański”. Wspomniane towarzystwo, poza przerwą wojenną, prowadziło działalność do 27 października 1956 r. Na fali przemian popaździernikowych przekształciło się później w Gdańskie Towarzystwo Naukowe gubiąc po drodze kierunki wyznaczane słowami „przyjaciół” i „sztuki”. Aby nie zaprzepaścić tego dorobku powołano 2 maja 1958 r. Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki. Na jego czele stanął profesor Politechniki Gdańskiej Jerzy Mindowicz. W roku 2012 Gdańskie Towarzystwo Naukowe i Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki wspólnie obchodziły 90-lecie powstania Towarzystwa Przyjaciół Nauki i Sztuki w Gdańsku.

Przełomowy moment w historii GTPS to 16 kwietnia 1977 r., kiedy to Towarzystwo przeprowadza się do odbudowanej po wojennych zniszczeniach zabytkowej kamieniczki byłej Szkoły Mariackiej, mieszczącej się przy ul. Chlebnickiej 2. Do dzisiaj ten piękny budynek jest siedzibą i własnością GTPS.

Warto przypomnieć, że w latach 60. w GTPS działało” Studio Rapsodyczne” i „Teatr przy stoliku”. Wśród osób związanych z Towarzystwem można wymienić chociażby Bogumiła Kobielę czy też Zbigniewa Cybulskiego. Z kolei w latach 70. GTPS przyznawało nagrody „Gdańska Książka Roku”, a także stypendia literackie i artystyczne. W latach 1967-1972 GTPS zgromadziło reprezentatywną kolekcję malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby twórców pomorskich, którą następnie przekazało w depozyt Muzeum Pomorskiemu. To właśnie w GTPS swoje początki miał Festiwal Polskich Filmów Fabularnych.

Dorobek wydawniczy GTPS to m.in.: „Gdański Rocznik Kulturalny”, miesięcznik „Autograf” oraz dwumiesięcznik „Autograf-post”, a także prestiżowa seria „Biblioteka Rękopisów”. GTPS jest też organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o Laur Czerwonej Róży. W 2018 r. GTPS będzie obchodzić 60-lecie działalności.

dr Jarosław Balcewicz

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze