Wywiady

Wyjątkowość WSSE… Tak, to możliwe, pomimo groźnej konkurencji!

Z rektorem Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Gdańsku, dr Romanem Gawrychem, o tym dlaczego warto wybrać właśnie tę Alma Mater – rozmawia redakcja Gazety Wieczór Pomorze.

Redakcja: Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Gdańsku funkcjonuje na bardzo trudnym terenie, bo w Trójmieście, gdzie konkurencja uczelni państwowych i prywatnych jest imponująca. Sam Uniwersytet Gdański to niezwykłe „zagrożenie”, jest w końcu jedną z najlepszych uczeni w kraju. Dlaczego warto zatem wybrać WSSE? Czym uczelnia może przyciągnąć studenta?

Rektor WSSE, dr Roman Gawrych: Nasza uczelnia próbuje mieć swoją tożsamość. Celowo używam słowa „próbuje”, gdyż jest to proces, który ciągle trwa. Cały czas zmieniają się aspiracje i możliwości ludzi, potrzeby rynku pracy, sposoby osiągania celów i w związku z tym próbujemy wypracować taką koncepcję funkcjonowania uczelni, która pozwoliłaby studiować jak najbardziej szerokiemu gremium zainteresowanych zdobyciem wyższego wykształcenia. Wielu naszych studentów to świetni specjaliści w swoich branżach, np. transporcie, logistyce, rewalidacji czy nauczaniu początkowym, którzy mają znakomite doświadczenie, a w naszej uczelni uzupełniają tylko swoją wiedzę i nabywają nowe niezbędne, nowoczesne kompetencje. Jednym z najistotniejszych naszych atutów jest to, że indywidualnie rozpatrujemy sytuację każdego studenta. Stosowanie znanej zasady z pedagogiki – zasady indywidualizacji – jest u nas traktowane jako jeden z głównych priorytetów w pracy pedagogicznej. Przejawia się to między innymi w tym, iż słowo pedagog w znaczeniu jako „prowadzący dziecko”, realizowane jest w możliwie największym stopniu. Pozwalamy studentowi, aby w jak największym zakresie samodzielnie nabywał wiedzę, nie robimy nic na siłę, a sugerujemy, podpowiadamy, kierujemy. Student wówczas chętnie pracuje nad sobą i własnym rozwojem. A to cieszy.

Red.: Czy to prawda, że u Państwa można w pewien sposób dobrać sobie przedmioty, które studenta interesują? W większości uczelni, idąc na pierwszy rok widzimy siatkę zajęć i albo się decydujemy na ten kierunek albo nie. U Państwa to jest bardzo plastyczne…

RG: Tak, być może u nas w większym niż gdzie indziej stopniu studenci korzystają z możliwości studiowania w ramach indywidualnego planu studiów i programu nauczania. Wówczas to, mają oni możliwość zamiany przedmiotów, studiowania dwóch specjalności jednocześnie czy też realizowania dodatkowych treści w ramach spotkań z ekspertami, ludźmi nauki, kultury czy polityki.

Red.: Jakie tematy cieszą się największym powodzeniem, chodzi oczywiście o prace dyplomowe Waszych studentów?

RG: Bardzo popularne ostatnio na kierunku zarządzanie są tematy związane z różnymi aspektami zarządzania państwem czy też bardzo szczegółowe zagadnienia związane np. z oceną ryzyka zawodowego w różnych zakładach pracy. Nie brakuje też problematyki związanej z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie transportu i logistyki i to zarówno w aspekcie ogólnokrajowym, jak i uwzględniającym strategię rozwoju województwa pomorskiego. Warte odnotowania jest również to, że w wyniku przygotowywanych prac magisterskich na kierunku pedagogika planuje się wydanie dwóch przydatnych nauczycielom publikacji, dotyczących terapii pedagogicznej („Bajki terapeutyczne” i „Zwierzaki to nie pluszaki”), których autorami są studenci.

Red.: Które specjalności cieszą się największą popularnością wśród studentów?

WSSE prowadzi studia na dwóch kierunkach: zarządzanie i pedagogika. W ramach kierunku zarządzanie prowadzimy studia licencjackie i podyplomowe w zakresie 14-stu specjalności, a na kierunku pedagogika – studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe w zakresie ponad 20-stu specjalności. Największą popularnością cieszą się studia z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi, zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, pedagogiki wczesnoszkolnej i wychowania przedszkolnego, pedagogiki rewalidacyjnej z wczesnym wspomaganiem rozwoju, terapii pedagogicznej, edukacji obronnej i zarządzania kryzysowego, a ostatnio również zarządzania strategią rolniczą i zarządzania państwem. Wszystkie nasze specjalności nadają nowe uprawnienia (np. pedagogiczne), pozwalają doskonalić swoje kompetencje, stwarzając szanse na osobisty i zawodowy rozwój.

Red.: Rzeczywiście z ust pana rektora słyszymy wyraźnie komunikat: „wsparcie studenta, szeroko pojęte”…

RG: Tak, ponieważ studiują u nas między innymi pracownicy służby więziennej, straży pożarnej, straży granicznej – którzy nie wiedzą, kiedy dostaną sygnał, że mają stawić się nagle w pracy i nie będą mogli uczestniczyć w zajęciach. Osoby te mają możliwość zdobycia wyższego wykształcenia w ramach indywidualnej organizacji studiów, dzięki której studenci mogą być zwolnieni z obowiązku uczestnictwa w części zaję
. Wiąże się to oczywiście z dodatkową ich pracą własną, aby uzupełnić wiedzę i umiejętności w ramach zajęć praktycznych lub w innej formie. Możliwość taką mają również osoby samotnie wychowujące dzieci, czy sprawujące opiekę nad innymi. Osoby te mają możliwość korzystania w większym stopniu z konsultacji z ekspertami i nauczycielami oraz ze zbiorów i zasobów biblioteki i pomocy znajdujących się w uczelni.

Red.: Chyba najważniejsze aspekty, które wyróżniają WSSE już poruszyliśmy?

RG: Nie… Gdyż bardzo ważnym aspektem jest także to, że stwarzamy warunki do ukończenia studiów osobom, które z różnych powodów przerwały w przeszłości swoją edukację. Indywidualnie wtedy rozpatrujemy sytuację każdego studenta oraz oferujemy wsparcie, aby mógł on swoją edukację dokończyć, uzyskując dyplom studiów pierwszego lub drugiego stopnia. Myślę, że dzieje się tak dlatego, iż skutecznie pomagamy zarówno kandydatom, jak i studentom na nowo uwierzyć w siebie, w swoje możliwości i ukazujemy edukację jako wartość niezbędną do stawania się coraz lepszym człowiekiem i warunkiem osiągania sukcesów w życiu osobistym, zawodowym i społecznym.

Red: Dziękuję za rozmowę.

Ewa Perłowska

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze