Wywiady

Papież Jan Paweł II, Nigel Kennedy, Brytyjska Para Książęca… Czym jeszcze nas zaskoczą gdańscy muzycy?

No właśnie. Muzyka muzyce nie równa, ale jeśli zespół, formacja, artyści oprawiają muzycznie najważniejsze pomorskie wydarzenia – powinniśmy wyciągnąć wnioski… O nowy sezon artystyczny muzycznej wizytówki Gdańska i Pomorza, Cappelli Gedanensis, pytamy jak zwykle „w biegu” dyrektora Marka Więcławka.

Ewa Perłowska: Nie mogę tej rozmowy rozpocząć bez pytania o minione wydarzenie, które transmitował niemal cały świat. Na przedprożach Dworu Artusa, gdańszczanie, tłumy turystów, władze Gdańska, a także Cappella przywitała Brytyjską Parę Książęcą. To nie tylko wielkie wyróżnienie, ale także odpowiedzialność…

Marek Więcławek: Tak, czuliśmy wszyscy tę odpowiedzialność! Program przygotowany specjalnie dla Pary Książęcej był układany wspólnie ze znakomitym dyrygentem Rafałem Kłoczko. Składał się z kilku części: pierwsza część to muzyka w oczekiwaniu na Parę Książęcą, kiedy gromadzili się Polacy, cudzoziemcy, dziennikarze z całego świata. Wykonywaliśmy wtedy przeróżne utwory: polskie aranżacje w opracowaniu Rafała Kłoczko, tematy z filmów polskich i myślę, że to było właśnie w takim charakterze koncertu promenadowego. Natomiast w momencie wyjścia Pary Książęcej z Dworu Artusa, przypomnieliśmy utwory z baroku angielskiego, w szczególności hymny koronacyjne Handela, które w Anglii są bardzo znane i przy wielkich uroczystościach wykonywane nieustannie. Miłym wyróżnieniem było dla nas, gdy Portal Królewski napisał, że renomowana Capella Gedanensis wykonała znakomicie utwory Handela, kultywując tradycje staroangielskie. Capella otrzymała także list od Ambasadora Wielkiej Brytanii, w którym zaznaczył, że ogromnie się cieszy z tak znakomitej muzyki podczas wizyty Pary Książęcej w Gdańsku, co nie zdarza się często na świecie. Dodał, że bardzo się cieszy, ze kultywujemy nie tylko dawną muzykę polską, ale także dawną muzykę angielską. List był zatem wyrazem ogromnego uznania dla całego zespołu. To dla nas niesamowita motywacja do pokonywania kolejnych wyzwań!

EP: A co przed Wami, jak znam zespół, a mam przyjemność Państwa pracę obserwować prawię 10 lat to pewnie kalendarz wypełniony jest już po brzegi.

MW: Rok 2018 to rok stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę i w tym też kierunku układamy nasze programy. Wielką uwagę zwracamy na działalność edukacyjną, pragniemy w dalszym ciągu propagować muzykę polską, uczyć dzieci nieznanych pieśni patriotycznych podczas audycji szkolnych. To jest nasz kierunek działania na nadchodzący rok. Dlatego wiele z naszych koncertów dedykowana jest najmłodszym i ich muzycznej edukacji. Oczywiście mamy też na uwadze koncerty: ,,Wieczory Polskie” w kościele Menonitów, Bazylice św. Brygidy, w innych kościołach gdańskich z różnymi wykonawcami, z naszym znakomitym konsultantem honorowym, genialnym skrzypkiem prof. Konstantym Andrzejem Kulką. Będą też koncerty z Alicją Węgorzewską, jak również szykujemy wielkie niespodzianki dla polskiej i nie tylko polskiej publiczności. Przypomnę też, że nadal będzie trwała współpraca z genialnym skrzypkiem Nigelem Kennedym. Myślę, że zaskoczymy również wspólnym, nietypowym programem. Gdzie? O tym powiemy wkrótce…

EP: Dziękuję za rozmowę.

fot. Paweł Matuszewski

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze