Sanepid: Lepiej unikać kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej w obszarze Sopotu
Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku informuje, że w dniu 30 maja na terenie Gdańska, Gdyni i Sopotu zostały pobrane próbki jakości wody w związku z awaryjnym zrzutem ścieków do Motławy.
Badania próbek wody wykonały akredytowane laboratoria Wojewódzkiej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Gdańsku i Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologicznej w Gdyni.
Jak podaje Sanepid, jakość wody w badanym zakresie, tj. obecność bakterii Escherichia coli oraz bakterii z grupy Enterokoków, odpowiada wymaganiom sanitarnym rekomendowanym dla wody w kąpieliskach zlokalizowanych na terenie Gdańska i Gdyni.
W próbkach wody: Sopot – Hotel Haffner – Esentra, Sopot – Park Północny oraz Sopot – EKO – Tropikalna Wyspa stwierdzono przekroczenia norm występowania bakterii Escherichia coli w zakresie wymagań rekomendowanych dla kąpielisk.
Stwierdzenie ponadnormatywnej liczby bakterii Escherichia coli może świadczyć o świeżym zanieczyszczeniu wody i prawdopodobnie nie jest skutkiem niedawnego awaryjnego zrzutu ścieków do wód Zatoki Gdańskiej.
W związku z wynikami badań próbek, w których woda nie odpowiada wymaganiom, PPWIS rekomenduje nie korzystanie z kąpieli w wodach Zatoki Gdańskiej w obszarze Sopotu.
Ponadto informuje, że o zanieczyszczeniu wody zostały poinformowane władze miast Sopotu i Gdyni oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Sopocie.
Jakość wody z rejonu Zatoki Gdańskiej, w miejscach w których planowane jest utworzenie kąpielisk będzie nadal monitorowana.