Wśród bursztynowych skarbów Gdańska najwspanialszy jest On!
Gdańsk, jako stolica bursztynu obfituje w rozmaite skarby z jantaru, które może podziwiać m.in. w Muzeum Bursztynu. Ale największy z nich – Bursztynowy Ołtarz – znajduje się gdzie indziej – w Bazylice św. Brygidy przy ul. Profesorskiej 17.
Bursztynowy Ołtarz zachwyca w pełnej krasie od grudnia ubiegłego roku. Wtedy to nastąpiło jego oficjalne odsłonięcie, którego podczas uroczystej mszy św. dokonał prezydent RP Andrzej Duda.
Ołtarz jest darem gdańszczan za Opatrzność Bożą oraz pontyfikat św. Jana Pawła II. Do stworzenia tego wspaniałego dzieła mogli się bowiem przyczynić wszyscy składając w ofierze biżuterię, bursztyny oraz datki finansowe.
Pełna nazwa ołtarza: Bursztynowy Ołtarz Ojczyzny zawiera w sobie całą kwintesencję tego, co możemy w nim dostrzec. Będąc w Bazylice św. Brygidy warto przystanąć na dłuższą chwilę przy wspaniałym Ołtarzu, który skrywa wiele tajemnic i symboli. Warto je odnaleźć! Obok Matki Boskiej Opiekunki Ludzi Pracy z Dzieciątkiem w bursztynowych sukniach i koronach znajdziemy m.in. bursztynowego Orła Białego, zarys granic Polski, znak „Solidarności” oraz krzyże historyczne, niepodległościowe i solidarnościowe. Wielbiciele pomorskich pomników z pewnością dostrzegą wśród nich repliki dobrze znanych miejsc pamięci w Trójmieście, m.in. Krzyż Poległych Stoczniowców z Placu Solidarności oraz Krzyż-Pomnik Ofiar Grudnia ’70 ze skweru przy al. Piłsudskiego w Gdyni.
Winny krzew z bursztynu i złota pnie się od podłogi po sam sufit. Zachwycają precyzyjnie i misternie wykonane z różnokolorowego złota Bałtyku kiście winogron. Całość, zapierająca dech w piersiach, ma ok. 12 m wysokości, 12 m szerokości i ok. 120 m² powierzchni. Wspaniała konstrukcja jest tym samym największym ołtarzem z jantaru na świecie i jest aż trzykrotnie większa od „Bursztynowego Skarbca” Lucjana Myrty.
Bazylikę św. Brygidy oczywiście można zwiedzać. W okresie całorocznym Bazylika Solidarności jest dostępna dla turystów w godzinach 10:00-18:30. Natomiast w niedziele możemy zobaczyć Bursztynową Nastawę oraz Kryptę czaszek w kaplicy św. Brygidy / 500 czaszek sióstr brygidek wokół relikwiarza zawierającego relikwie św. Brygidy Szwedzkiej/ w godz. 13:30 -18.30. Przy bocznym wejściu do Bazyliki (tylko te drzwi są otwarte) w okienku należy bilet-cegiełkę na Bursztynowy Ołtarz: koszt dla dorosłych wynosi 4 zł, dla studentów i dzieci – 2 zł. Karta mieszkańca także upoważnia do wejścia.
Fot. Izabela Trela/GWP, KFP