Darmowe badania lekarskie i porady. W niedzielę ruszyło „Pomorskie dla Zdrowia”
Badanie ciśnienia krwi, cholesterolu, oznaczenie wskaźnika BMI – tak zapowiada się tegoroczne „Pomorskie dla Zdrowia”. Będzie nauka samobadania piersi i szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy. Porad udzielą specjaliści, m.in. onkolodzy, kardiolodzy i dermatolodzy. Pierwsze spotkanie w Prabutach odbyło się w minioną niedzielę.
„Pomorskie dla Zdrowia” to letnia akcja organizowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i podległe szpitale. W tym roku będzie to sześć wydarzeń w czerwcu i lipcu. Celem akcji jest upowszechnienie wiedzy z zakresu profilaktyki nowotworowej, rozwijanie postaw i zachowań prozdrowotnych oraz kształtowanie zdrowego stylu życia. Będzie można od ręki przebadać się u kardiologa albo zbadać niepokojące znamiona u dermatologa.
Pierwsze spotkanie odbyło się w Prabutach w minioną niedzielę na boisku Centrum Kultury i Sportu (w czasie trwania Dni Miasta i III Prabuckiej Seniorady).
Specjalistycznych porad udzielali pracownicy: Szpitala Specjalistycznego w Prabutach sp. z o.o., Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie sp. z o.o., Copernicusa Podmiotu Leczniczego sp. z o.o., Szpitali Pomorskich sp. z o.o., Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie sp. z o.o. oraz Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku sp. z o.o.
Od lat obserwuje się stały i dynamiczny wzrost liczby zachorowań na nowotwory. W ramach projektu Pomorskie dla Zdrowia w 2017 r. specjaliści przeprowadzili prawie 3,5 tys. badań, konsultacji i szkoleń. Wykryto 548 nieprawidłowości. Świadczy to o tym, jak ważna jest profilaktyka.
– Zainteresowanie badaniami w letnich przychodniach było ogromne. Przerosło wręcz nasze oczekiwania. Dla ludzi ważne było to, że specjaliści przyjmowali ich od ręki, bez wcześniejszej rejestracji czy oczekiwania na termin. W sytuacji wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości, pacjenci byli niezwłocznie kierowani do specjalisty celem dalszej diagnostyki – wyjaśnia Beata Lewkowicz z Departamentu Zdrowia. Ponad 70 proc. badanych, to mieszkańcy miejscowości, w których organizowane były akcje. Z badań korzystali też turyści. – U ponad 500 pacjentów zdiagnozowano zmiany, które wymagały dalszej diagnostyki. To dużo, ale też świadczy o tym, że ludzie potrzebują takich akcji – tłumaczy Lewkowicz.
W kolejnych terminach wydarzenie odbędzie się w: Sopocie, Gdańsku, Luzinie, Wdzydzach Kiszewskich i Słupsku.
Harmonogram kolejnych wydarzeń w ramach Pomorskiego dla Zdrowia:
- 24 czerwca, niedziela, godz. 11.00-17.00 – przed Ergo Areną, Sopot
Festyn odbywa się pod hasłem Nowoczesna rehabilitacja dzieci i dorosłych. Porad udzielają specjaliści z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. J. Titz Kosko w Sopocie. - 1 lipca, niedziela, godz. 10.00-16.00, plaża przy molo w Gdańsku-Brzeźnie
Konsultacje będą przeprowadzać eksperci z Copernicusa Podmiotu Leczniczego. - 7 lipca, sobota, godz. 14.00-22.00, Luzino, boisko GOSRiT przy ul. Olimpijskiej podczas XX Światowego Zjazdu Kaszubów. Badania przeprowadzą specjaliści ze Szpitali Pomorskich.
- 14-15 lipca, sobota-niedziela, godz. 10.00-18.00, Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich podczas 45. Jarmarku Wdzydzkiego. Porad udzielają specjaliści ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.
- 22 lipca, niedziela, godz.10.00-16.00, Słupsk, teren przy Zamku/ Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku podczas Jarmarku Gryfitów. Pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku oferują badania i porady.