Informacjetop

Instytut Kultury Miejskiej w nowej siedzibie i z nowym adresem

Instytut Kultury Miejskiej przenosi się do nowej siedziby. – Od listopada 2018 roku na debaty, warsztaty, szkolenia, spotkania autorskie, konferencje, panele dyskusyjne lub do kina autorskiego zapraszamy do budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11 – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor IKM. – To szansa na rozbudowę programu merytorycznego instytucji, zespołu oraz spotkanie z nowymi odbiorcami naszych działań – dodaje.

Po informacje kulturalne, na spotkania i wykłady, do kina i do pracy – przyjdź do Instytutu Kultury Miejskiej

W nowej lokalizacji Instytut Kultury Miejskiej poprowadzi Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można, zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku, zapisać na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, kupić bilety na pokazy filmowe w IKM czy multimedialne pokazy makiety Śródmieścia Gdańska. Ekspozytory na plakaty i ulotki, gdańskie wydawnictwa pozwolą na zaprezentowanie bogatej oferty kulturalnej miasta w jednym miejscu.

– Kunszt Wodny koresponduje z osią architektoniczną Drogi Królewskiej i Kanału Raduni. Główne przejścia i osie widokowe w Kunszcie Wodnym są swoistym przedłużeniem Drogi Królewskiej, a Kanał Raduni prostopadle przecina budynek. Jasna, przeszklona bryła sprawia, że budynek jest otwarty na ludzi, zaprasza do środka. Znajdujący się na tyłach Kunsztu mechanizm z płynącą wodą jest nawiązaniem do jego historycznej funkcji – tłumaczy Tomasz Rochna, architekt ze Studia Kwadrat, które wygrało konkurs architektoniczny na projekt Kunsztu Wodnego.

W audytorium, w którym znajdzie się ok. 180 miejsc siedzących, odbywać się będą regularne pokazy filmowe, wykłady i debaty, konferencje i seminaria czy koncerty. – System składanych siedzeń pozwoli aranżować salę według naszych potrzeb i potrzeb organizatorów partnerskich wydarzeń. Już wiemy, że w 2019 roku w Instytucie Kultury Miejskiej odbędzie się Polska Platforma Tańca. Wcześniej, pod koniec listopada, zaprosimy najmłodszych widzów na Festiwal Kino w Trampkach i Festiwal Literatury dla Dzieci – mówi Aleksandra Szymańska, dyrektor IKM.

Otwarta przestrzeń Pracowni (coworkingu), która jak audytorium, znajdzie się na parterze budynku, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy chcą spokojnie popracować, poczytać książkę czy poczekać na autobus lub spotkanie. W pomieszczeniu znajdą się biurka, kanapy, szafki, sieć WI-FI. – Dla osób, które regularnie będą chciały korzystać Pracowni jako przestrzeni biurowej, przygotowaliśmy miejsce, w którym będą mogli zamykać swoje rzeczy oraz sprzęt biurowy – mówi Szymańska. Przestrzeń Pracowni może być również aranżowana na kameralne spotkania autorskie, debaty czy wykłady – np. w ramach programu Otwarty IKM, który pozwala na organizację własnych pomysłów na działania, obecnie w sieni IKM przy ul. Długi Trag 39/40, w przyszłości – w nowym budynku przy ul. Targ Rakowy 11.

Pasjonujące lektury przy kawie, ciastku i przekąskach

Na osoby czekające na przystankach od strony Huciska czekać będzie księgarnia Wolne Słowa. Znajdziemy w niej publikacje o kulturze, sztuce, architekturze i historii, socjologii miasta, poezję, wydawnictwa dla dzieci oraz literaturę dotyczącą Gdańska. Księgarnia prowadzona będzie przez podmiot zewnętrzny. W budynku Kunsztu Wodnego znajdzie się także bistro.

Warsztaty, szkolenia, konferencje…

Instytut Kultury Miejskiej wspiera kadry kultury i jest organizatorem wielu form szkoleniowych: warsztatów, seminariów, dyskusji, konferencji. – Do tej pory, by w komfortowych warunkach przeprowadzić szkolenia w ramach projektów: Akademia Active Citizens, Akademii Nowych Mediów, Sieci Kultury, KaWy – Kulturalnej Wymiany czy Kultura Spotyka Biznes, zmuszeni byliśmy do wynajmowania sal na zewnątrz. Dzięki nowym przestrzeniom na pierwszym piętrze zaprosimy ich uczestników i uczestniczki do siebie, a także sami będziemy wynajmować, lub w przypadku instytucji kultury czy NGO, udostępniać na partnerskich zasadach – opowiada Aleksandra Szymańska.

Współczesne Śródmieście Gdańska w skali 1:500. Kunszt Wodny

Atrakcją, która przyciągnie do IKM turystów, wycieczki szkolne i mieszkańców jest multimedialna makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. Na mierzącej ok. 50 m² makiecie zobaczymy historyczne budynki, zieleń, wiadukty, dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające, statek-muzeum Sołdek czy kładka na Ołowiankę. W sali makiety znajdą się także stanowiska multimedialne z dotykowymi ekranami, a podczas pokazów wyświetlana będzie projekcja na makiecie, która opowie o historii Gdańska i jego najciekawszych zabytkach.

W sali znajdzie się także model Kunsztu Wodnego, czyli stacji pomp, która zapewniała odpowiednie ciśnienie w rurach doprowadzających bieżącą wodę do Gdańska od połowy XVI wieku do lat 70. XIX wieku. Kunszt Wodny wchodził w skład zespołu obiektów przemysłowych napędzanych siłą wody płynącej Kanałem Raduni. Fragmenty historycznego muru odkrytego podczas budowy znajduje się na parterze IKM, przy wejściu do audytorium.

Latem zapraszamy na Skwer i plac przy nowej siedzibie IKM

– Zorganizujemy trzy pikniki miejskie, które pozwolą nam i innym użytkownikom tej nowej przestrzeni oswoić się z nią. Podczas wydarzeń przygotujemy działania otwarte dla mieszkańców w każdym wieku. Zaaranżujemy przestrzeń wokół naszej nowej siedziby tak, aby miło spędzało się tam czas: uprzyjemnimy pasażerom czas oczekiwania na autobusy rozkładając poduszki na schodach prowadzących do naszej księgarni, rozłożymy na Skwerze nasze leżaki, ustawimy stoły i krzesła do licznych warsztatów, porozkładamy sprzęty do różnych gier i zabaw, zaprosimy na dobrą kawę. W miejscu, gdzie w przyszłości działać będzie nasze bistro powstanie Punkt Informacyjny, w którym będzie można otrzymać ulotki promujące nasze działania i dowiedzieć się więcej o tym, jak będzie funkcjonowała nowa siedziba Instytut – mówi Natalia Cyrzan z Instytutu Kultury Miejskiej.

14 lipca odbędzie piknik miejski wokół tematów związanych z miejską przyrodą, zwierzętami w mieście świadomym, zrównoważonym miejskim stylem życia: w planach są warsztaty rowerowe, aktywności typu „zrób to sam”, kuchnia roślinna. 11 sierpnia IKM zaprasza na piknik wokół tematów związanych z architekturą i dizajnem. 1 września razem z nowym sąsiadem, Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku, zorganizowany zostanie piknik literacki skupiony na literaturze dla dzieci i młodzieży.

Dodatkowo, między 18 a 20 lipca, IKM zorganizuje bezpłatne pokazy filmowe na Targu Węglowym, które zwieńczy plenerowy pokaz Opery. W tym roku widzowie obejrzą, z komentarzem na żywo, „Don Giovanniego” Wolfganga Amadeusza Mozarta.

IKM nadal będzie prowadził projekty w gdańskich dzielnicach i tymczasowo zaadaptowanych na działania artystyczne i kulturalne miejscach, takie jak festiwal NARRACJE, ODCINKI, MIEJSCA, Kolekcja Malarstwa Monumentalnego, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki, Gdańskie Miniatury, spacery herstoryczne.

Budynek Kunsztu Wodnego powstaje w ramach zagospodarowania Targu Siennego i Targu Rakowego, jako jeden z celów publicznych w formule partnerstwa inwestora prywatnego z partnerem publicznym, czyli Miastem Gdańsk i międzynarodowego koncernu Multi Development BV.

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze