Informacjetop

Co dalej z Westerplatte?

 

Po przekazaniu przez Gminę Miasta Gdańska w użyczenie gruntów miejskich na Westerplatte Muzeum Gdańska zaprezentuje trzy studia zagospodarowania półwyspu. Prace zostaną zaprezentowane 12 lipca 2018 r. na konferencji w Dworze Artusa. Zainteresowani będą mogli zobaczyć je do końca września 2018 r. We wrześniu odbędzie się międzynarodowa konferencja z udziałem Prof. Normana Daviesa.

Świętująca niedawno  44-lecie Wartownia nr 1 gościła dwójkę gdańszczan, którzy w latach 1966-1967 r. uratowali zabytek przed wysadzeniem w powietrze. Za tę zasługę Aleksander Ślusarz oraz prof. Andrzej Januszajtis zostali odznaczeni przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza pierwszymi dwoma Medalami Stulecia Niepodległości. Za sprzeciw wobec władz centralnych PRL, zakończony przenosinami Wartowni nr 1 na dzisiejsze miejsce oboje zapłacili cenę. Pierwszy z odznaczonych trafił do więzienia, a prof. Januszajtisowi przez pewien czas utrudniano karierę naukową.

Odznaczeni podzielili się ze zgromadzonymi swoimi wspomnieniami podczas debaty, w której wziął także udział dr Andrzej Drzycimski – historyk badający dzieje Westerplatte. W obchodach 44-lecia Wartowni przez cały dzień wzięło udział ponad 1800 osób.

Czy w przyszłym roku odbędzie się 45-lecie Wartowni nr 1?

Wartownia nr 1 na Westerplatte to jeden z 10 oddziałów Muzeum Gdańska i jedyne czynne muzeum na półwyspie udostępnione do zwiedzania w letnim sezonie turystycznym. Plac o powierzchni 0,6 ha jest użytkowany wieczyście. Gmina Miasta Gdańska przekazała swoje grunty w użyczenie na okres 3 lat.

– Celowe użyczenie obejmuje takie zagadnienia jak organizacja ścieżek zwiedzania, w tym także przeprowadzenia badań wykopaliskowych przy Wartowni nr 3, na które w dalszym ciągu PWKZ nie udzielił odpowiedzi, pomimo określenia terminu na dzień 22 czerwca 2018 r. Spodziewamy się, że decyzja odnośnie badań powierzchniowych, przy poprawnie sporządzonym przez nas wniosku, będzie odmowna. Mimo możliwości odebrania nam Wartowni nr 1, a taki wariant też bierzemy pod uwagę, będziemy realizować założenia koncepcji programowej złożonej we wrześniu 2015 r., która zakładała rozszerzenie dotychczasowej działalności naszego muzeum na Westerplatte – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

3 plany dla Westerplatte

Muzeum Gdańska przygotowuje się do zagospodarowania Westerplatte zgodnie z wcześniej złożonymi zapowiedziami i 12 lipca 2018 r. o godz. 11:00 w Dworze Artusa zaprezentuje 3 koncepcje zagospodarowania półwyspu wykonane przez trzy pracownie architektoniczne.

– Głównym założeniem przygotowanych koncepcji jest brak rekonstrukcji przedwojennej zabudowy. Nie chcemy budowy symulakrów – czyli przywrócenia miejsc bezpowrotnie utraconych, a jedynie uczytelnienia ich pozostałości. Wyjątkiem jest przywrócenie układu drożni i drzewostanu z 1939 r. i ich spójne wkomponowanie z przygotowywanymi szlakami zwiedzania. Przygotowane studia obejmują także takie tematy jak powstanie Centrum Obsługi Turystów, pawilonu wystawienniczego oraz zaplecza socjalnego. Tyle je łączy. Każdy z architektów miał inną wizję. Różnice dotyczą głównie rozlokowania poszczególnych elementów w przestrzeni. Wśród tych trzech projektów jeden różni się od pozostałych. Zakłada on, że infrastruktura związana z obsługą turystów znajdzie się pod ziemią – mówi Waldemar Ossowski.

Po prezentacji, aż do końca września 2018 r., projekty architektoniczne będą prezentowanie w formie małej wystawy w Dworze Artusa We wrześniu br. planowana jest międzynarodowa konferencja z udziałem Prof. Normana Daviesa, podczas której naukowcy podejmą dyskusję na temat form zagospodarowania pół bitewnych i współczesnej polityki historycznej.

Fot. Muzeum Gdańska

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze