InformacjetopNews_rightSide

Ponad 70 premier, debaty i warsztaty. Niedługo rusza festiwal filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity

 

W dniach 15-24 maja będzie można zobaczyć najlepsze filmy dokumentalne z całego świata. Jak zwykle będą dotykać tematów ważnych i aktualnych, zaglądać w przeszłość, która ma wpływ na teraźniejszość, a także o przyszłości, która tak wielu nurtuje. Zobaczymy dzieła m.in. Herzoga, Jacksona czy Manskiego. W programie wydarzenia są również spotkana z twórcami, warsztaty oraz debata o tym, dlaczego warto być obywatelem Europy.

Festiwal Millennium Docs Against Gravity odbywa się jednocześnie w sześciu miastach w Polsce, a w Gdyni filmy będzie można oglądać po raz czwarty. – W tym roku zaprezentujemy kino dokumentalne najwyższej próby: filmy dające do myślenia, nakręcone w najnowszej technologii, które w niczym nie ustępują filmom fabularnym pod względem jakości zdjęć, montażu i dźwięku – mówi Artur Liebhart, dyrektor festiwalu. – Pokażemy premierowo w Gdyni najnowsze filmy rodzimej produkcji, które zdążyły już podbić́ prestiżowe festiwale międzynarodowe (jak choćby IDFA w Amsterdamie), gdzie zdobyły liczne nagrody, a w renomowanych mediach pojawiły się o nich entuzjastyczne recenzje – tłumaczy Liebhart.

Lista filmów jest długa. Widzowie w Gdyni zobaczą m.in. najnowszy film nominowanego do Oscara, legendarnego reżysera Wernera Herzoga „Herzog/Gorbaczow”. Jego tematem jest spotkanie na szczycie mistrza kinematografii z Michaiłem Gorbaczowem, radzieckim przywódcą, nagrodzonym pokojową Nagrodą Nobla, i historia wydarzeń, które ukształtowały współczesną rzeczywistość geopolityczną.

W programie festiwalu nie zabraknie filmów, które zgłębiają charakter relacji międzyludzkich. „Magiczne życie V” („The Magic Life of V”) Tonislava Hristova to intymny portret młodej kobiety Veery, która stara się zyskać pewność siebie, wcielając się w fantastyczne postaci. Prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę̨ i zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ich ojcem.

Będzie można zobaczyć też najnowszy film Witalija Manskiego (reżyser będzie też gościem gdyńskiego festiwalu). W prezentowanym filmie „Świadkowie Putina” przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Zatrudniony przez rządową telewizję, która we współpracy ze sztabem wyborczym kreowała pozytywny wizerunek polityka, miał szansę z bliska pokazać moment politycznego przełomu w Rosji.

W Gdyni będzie można spotkać się z autorami niektórych filmów. W debacie z publicznością weźmie udział Jaśmina Wójcik, która w „Symfonii Fabryki Ursus” upamiętnia losy pracowników warszawskiej fabryki. Będą też Ewa Podgórska, reżyserka filmu „Diagnosis”, który miał światową premierę na prestiżowym festiwalu IDFA, oraz Jacek Wasilewski, który w filmie „Matka Boska. Polaków portret własny” opowiada o poczuciu wyjątkowości narodu, który został podobno wybrany przez Matkę Boską.

Po pokazie filmu „Erasmus – obywatele Europy” w Gdyńskim Centrum Filmowym odbędzie się debata o tym, dlaczego warto być obywatelem Europy. Specjaliści będą rozmawiać m.in. o tym, jakie wartości trzeba pielęgnować, by wciąż cieszyć się dziś demokracją, co zawdzięczamy Europie i kim dziś jesteśmy: obywatelami Polski, Europy czy mieszkańcami Pomorza. Znawcy tematu powiedzą, jak wypadamy w oczach zagranicznych gości? Dowiemy się też, dlaczego 2019 ogłoszony został w naszym regionie „Rokiem Wolności i Solidarności”. Wśród gości m. in. Wiesław Byczkowski, wicemarszałek województwa pomorskiego, Ewa Kiszka, kierownik działu ds. umiędzynarodowienia GUMed, oraz Alicja Jagodzińska, przedstawicielka Erasmus Student Network Polska.

Podczas gali finałowej Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 tys. zł najlepszemu filmowi spośród nominowanych w Konkursie Głównym o nagrodę Millennium przyznają gdyńscy jurorzy. W ich gronie zasiadają: pisarka i kompozytorka Natalia Fiedorczuk-Cieślak, reżyser i filmoznawca Jerzy Rados oraz kompozytor i kontrabasista Olo Walicki. W Gdyni wręczona zostanie również Nagroda Czytelników „Co Jest Grane 24″ – zwycięzcę plebiscytu wskażą widzowie festiwalu ze wszystkich sześciu miast.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
15-24 maja 2019 r., środa-sobota
Gdyńskie Centrum Filmowe
pl. Grunwaldzki 2
Gdynia
bilety – 15-18 zł

Debata: Dlaczego warto być obywatelem Europy?
19 maja 2019 r., niedziela, godz. 17.00 (po pokazie filmu „Erasmus – obywatele Europy”)
Gdyńskie Centrum Filmowe, sala Warszawa
pl. Grunwaldzki 2 Gdynia
wstęp wolny

Gazeta-Wieczór-Pomorze