Historyczna Brama nr. 2 ponownie otwarta. Gdańskie obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych
Zgodnie z tradycją gdańskie obchody 31 sierpnia rozpoczynają się od złożenia kwiatów pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, a następnie symbolicznym otwarciem historycznej Bramy nr. 2. Nie inaczej było w tym roku. Bramę nr 2 uroczyście otwarli m.in. przywódca strajku w Sierpniu ’80 Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki i prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Chwilę przed otwarciem bramy miały miejsce oficjalne wystąpienia byłego prezydenta RP Lecha Wałęsy, marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz, dyrektora ECS Basila Kersiego oraz Władysława Frasyniuka.
Dlaczego stoczniowa Brama nr 2 – uhonorowana wraz z Salą BHP, placem Solidarności z pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 i Europejskim Centrum Solidarności – jest miejscem symbolicznym?
Podczas pacyfikacji stoczniowego strajku w grudniu 1970 roku przed Bramą nr 2 wojsko zabiło 2 stoczniowców, a 11 raniło. Z tego miejsca podjęto ziemię pod pomnik Poległych Stoczniowców 1970, co upamiętnia niewielka tabliczka w bruku.
Po tym, jak 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się kolejny strajk, na Bramie nr 2 zawisły: obraz z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, portret papieża Jana Pawła II oraz kwiaty. Strajkujący zawiesili na budynku stróżówki tablice z 21 postulatami. Przy bramie tłumnie gromadzili się – na znak poparcia i solidarności – gdańszczanie i ludzie z całej Polski. Tutaj protestujący spotykali się z rodzinami. Z dachu wózka akumulatorowego przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa informował zgromadzonych przed bramą o przebiegu negocjacji z władzą. A po podpisaniu Porozumienia Gdańskiego wypowiedział pamiętne słowa: „Mamy wreszcie niezależne, samorządne związki zawodowe! Mamy prawo do strajku! A następne prawa ustanowimy już niedługo”.
Po zakończeniu strajku, gdy stoczniowcy otworzyli bramę, tłum z jednej i drugiej jej strony stał się wielki jak morze.
Fot. Izabela Trela/GWP