GaleriaInformacjetopNews

Obchody 40-lecia „Solidarności”. Prezydent Andrzej Duda w Gdańsku

 

Popołudniowe uroczystości z okazji 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” oraz podpisania Porozumień Sierpniowych odbyły się na Placu Solidarności tuż przy historycznej bramie nr. 2. Po zakończeniu części oficjalnej zgromadzeni w orszaku przeszli do Bazyliki św. Brygidy, gdzie miała miejsce msza św. W obchodach wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki. 

Uroczystości organizowane przez Komisję Krajową NSZZ „Solidarność” rozpoczęły się od oficjalnych wystąpień. Jako pierwszy głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda. – Cieszę się ogromnie, że w 40-lecie tego niezwykle doniosłego wydarzenia w naszej historii – jakim było podpisanie porozumień sierpniowych będące wynikiem tamtego historycznego strajku, poprzedzające powstanie największego w dziejach związku zawodowego, jakim była i jest Solidarność – możemy się spotkać tu, w tym niezwykłym miejscu. (…) Na tym właśnie wyrosła Solidarność – na wielkim pragnieniu i żądaniu godności, przestrzegania godności człowieka, jego praw, przestrzegania tego, co zawsze było tak głęboko zakorzenione w nas, Polakach: potrzeby wolności, suwerenności i swobody, a przede wszystkim normalności. Ludzie po prostu chcieli normalności, chcieli normalnego życia, chcieli żyć tak, jak mogą żyć inni. Ale nie tylko dla siebie. Chcieli tego dla wszystkich swoich rodaków i nie tylko – mówił prezydent.

-Chylę czoła przed wszystkimi bohaterami tamtych czasów, przed wszystkimi, którzy wtedy walczyli o naszą wolność. Bo w rzeczywistości walczyli o wolność, nawet jeśli do końca nie umieli tego wówczas wyartykułować – że to o wolność właśnie chodzi. Jeżeli przeczyta się postulaty strajkujących, które wtedy zostały spisane, jeżeli się je zsumuje, jasną sprawą jest, że chodzi właśnie o wolność. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości – dodała głowa państwa.

Następnie głos zabrał premier Mateusz Morawiecki, który przyznał, że powiedzieć o Solidarności, że to był jedynie związek zawodowy, „to zdecydowanie za mało powiedzieć”. – Solidarność to największy, najpiękniejszy, wyjątkowy w swojej charakterystyce ruch społeczno-narodowy w historii całego świata, ruch, który miał na celu wywalczenie godnego życia w niepodległym suwerennym państwie. I od samego początku te cele przyświecały wszystkim, wielu działaczom, sympatykom, wielu, o których dziś nie pamiętamy, tych anonimowych ludzi często. Trzeba dziś przywołać. Jak Tadeusz Szczudłowski, który tu zawiesił krzyż, który miał być kamieniem węgielnym pod przyszły pomnik pomordowanych stoczniowców z 1970 roku. I wielu innych – mówił premier.

Po zakończeniu wystąpień delegacje złożyły kwiaty pod historyczną Bramą nr. 2, po czym wszyscy w uroczystym pochodzie ulicami Gdańska przeszli do Bazyliki św. Brygidy. Mszę św. koncelebrował bp Jacek Jezierski pełniący obowiązki biskupa archidiecezji gdańskiej.

Fot. Izabela Trela/GWP

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze