W sercu Gdańska stanęła ławeczka Pawła Adamowicza
Na Wyspie Spichrzów, na wysokości obrotowej kładki, stanęła ławeczka. Jej oparcie przedstawia panoramę Długiego Pobrzeża, a siedzi na niej postać Pawła Adamowicza. Rzeźba, przy której można przysiąść i popatrzeć na Motławę, kamienice i Żurawia, ufundowana została z prywatnej inicjatywy przedsiębiorców. Jej uroczyste odsłonięcie odbyło się 14 stycznia.
– Często, kiedy jestem na Wyspie Spichrzów myślę o tym, jak żal mi, że pan prezydent Adamowicz nie doczekał powstania miejsc, które tętnią tutaj życiem. Z drugiej strony myślę, jak to dobrze, że był uparty – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Nie był to prosty proces, ale pan prezydent miał wielki upór, żeby dążyć do tego celu w partnerstwie publiczno-prywatnym. Teraz to miejsce, z którego możemy być dumni. Cieszę się, że teraz na stałe zagości tu pan prezydent i będziemy mogli obok niego usiąść z taką myślą, że warto być wytrwałym. Upieranie się przy ważnych sprawach ma sens i to przesłanie dla nas, że nie zawsze sukces przychodzi łatwo, czasem trzeba na niego dłużej i ciężko popracować.
W odsłonięciu ławeczki wzięła udział także rodzina Pawła Adamowicza, żona wraz z córkami oraz brat. Antonina Adamowicz wspominała czasy, kiedy spacerowała z tatą w tej, wówczas zaniedbanej, okolicy i mówiła o widocznych zmianach, jakie zaszły na Wyspie Spichrzów.
– Jestem szczęśliwa, że ta ławka powstała właśnie tutaj, w miejscu, w którym ludzie chętnie spędzają czas cały rok. Cieszę się, że będą mogli usiąść tu nie tylko do refleksji, czy zdjęcia. Dzięki temu tata nie będzie samotny – mówiła córka zmarłego prezydenta.
Wysokość rzeźby wynosi 160 centymetrów, a szerokość dwa metry. Odlew powstał z cyzelowanego mosiądzu. Wcześniej rzeźbiarz przez kilka miesięcy wykonywał dzieło w glinie. Cała realizacja od momentu zlecenia do ukończenia prac trwała rok.
Autorem ławeczki jest Andrzej Renes, rzeźbiarz, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Brukseli. Autor pomników: kardynała Stefana Wyszyńskiego na Krakowskim Przedmieściu, Kapeli Praskiej w Warszawie, Inki w Gdańsku, Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku i wielu innych.