Królowa wiosny, patronka zdrowia
Pokrzywa to roślina, której w obecnych czasach nie doceniamy. A szkoda, bo nasze babcie korzystały z niej przy leczeniu wielu dolegliwości. Jest nie tylko kopalnią zdrowia, ale ponadto nic nas nie kosztuje i właśnie zaczyna się na nią sezon! Więc biegnijmy do lasu!
Roślina ta ma ogromną liczbę zastosowań leczniczych i jest źródłem wielu witamin, minerałów i składników odżywczych, a wykorzystanie jej w „medycynie domowej” przyniesie Państwu wiele korzyści. Szukać też jej nie trzeba za długo, bo wyrasta wszędzie, w każdych warunkach. Właściwości lecznicze zawdzięcza zawartemu w liściach chlorofilowi, solom mineralnym i sporemu wachlarzowi witamin. Jest pomocna w leczeniu anemii, ponieważ zawiera magnez, potas i wapń.
Wyciąg z jej liści skutecznie usuwa toksyny z organizmu, ale także leczy różnego rodzaju zapalenia dróg pokarmowych i dolegliwości trawienne. A to tylko niektóre z jej możliwości. Nasuwa się także pytanie – jak ją spożywać? Najprostszym rozwiązaniem jest sok z pokrzywy. Działa detoksykacyjnie na organizm. Podczas stosowania, na skórze mogą pojawić się przebarwienia i wypryski – to efekt oczyszczenia. Szczególnie jest polecana alergikom, ponieważ pokrzywa ma wpływ antyhistaminowy i może być wybawieniem dla osób walczących z katarem siennym.
Jest nieoceniona przy łagodzeniu efektów zapaleń stawów i bóli reumatoidalnych, a także podczas choroby wrzodowej. Jedne z niedawno prowadzonych badań wykazują wpływ pokrzywy na poziom glukozy we krwi, dlatego jednak osoby, które mają problem z utrzymaniem jej odpowiedniego poziomu, powinny ograniczyć napary, lub skonsultować je z lekarzem. Co ciekawe, herbata z pokrzywy przez dużą zawartość krzemu może działać pobudzająco na organizm, a na pewno stać się sporą konkurencją dla kawy, czy napojów energetycznych.
Pokrzywa jest stosowana także na dolegliwości zewnętrzne. Ze względu na działanie bakteriobójcze dermatolodzy polecają okłady z liści, osobom zmagającym się z trądzikiem i wypryskami. Napar z pokrzywy także działa cuda z włosami, regeneruje je i dodaje blasku. Antyoksydanty niszczą wolne rodniki, dzięki czemu spowalnia się proces starzenia, a skóra wygląda młodziej i zdrowiej.
Niestety, w kilku przypadkach powinno się unikać stosowania pokrzywy, szczególnie jej działania wewnętrznego. Mowa tu o kobietach zmagających się z problemami dróg rodnych i nowotworami macicy, ale nie tylko. W to grono włączają się także osoby stosujące leki na cukrzycę, borykające się z przewlekłymi chorobami nerek oraz kandydaci do zabiegów chirurgicznych.
Pokrzywa może być używana także w kuchni, jako dodatek do sałatek, czy zup. Jest idealna do wiosennych chłodników i świetnie komponuje się ze szpinakiem. Do celów gastronomicznych najlepsze są średnio wyrośnięte pędy. Po kontakcie z gorącą wodą, liście przestają parzyć, dzięki czemu można je swobodnie jeść nawet na surowo.