Styl życia

Trening mentalny – dla kogo?

Słowo „trening” bez wątpienia kojarzy nam się z wysiłkiem fizycznym. Jak się okazuje warto ćwiczyć nie tylko ciało, ale także umysł. Czym jest więc zatem trening mentalny?

Podobno o tym ile osiągniemy, decyduje to, co mamy w głowie. Myśli potrafią nas bowiem ograniczać albo sprawić, że wzbijemy się ponad przeciętne umiejętności. To one decydują więc czy pokonamy tylko kilometr jak zazwyczaj, czy tym razem przebiegniemy ich nawet dziesięć.

Szansę na właśnie taki sukces ułatwia trening mentalny

Ćwiczenia umysłu są dobrym uzupełnieniem treningu fizycznego. Według Jakuba B. Bączka, jednego z pionierów tej metody w polskim sporcie wyczynowym, jest to „trening nad umysłem, który prowadzi do zwiększania skuteczności ciała poprzez wizualizację, auto-hipnozę, medytację czy techniki oddechowe”. Trening mentalny polega więc na doskonaleniu wykonania ćwiczeń oraz wzmacnianiu przekonań, że można wpływać na przebieg zdarzeń, dokonując świadomej autoregulacji.

Jakie więc kroki należy podjąć, aby osiągnąć mentalny sukces?

W tym przypadku fundamentem jest ustalanie celów, co wskaże kierunek, do którego należy dążyć. Następnym krokiem są wizualizacje, polegające na tym, że osoba wyobraża sobie różne elementy związane z wybraną dyscypliną. Aby wyjaśnić to zawiłe stwierdzenie, posłużę się wybranym przykładem. Niektórzy biegacze dzień przed maratonem koncentrują się na tym, jak będzie wyglądał ich bieg dzień później. Jak będą ubrani, jakie emocje potowarzyszą im. Dzięki temu nawet podczas leżenia w łóżku, do ich mózgu zostaną wysłane sygnały, które potem docierają do mięśni, stymulując ich pracę. W ten sposób nawet nie trenując, trenuje się .

Dobry sportowiec mówi do siebie podczas zmagań, ponieważ potrafi kontrolować tzw. „wewnętrzny głos”.

Dlaczego warto go opanować? Ponieważ okiełznany, będzie dopingować, nie dopuści myśli o porażce i sprawi, że zawodnik nie podda się zanim nie osiągnie sukcesu. Wówczas warto poświęcić swój czas na odpowiedniej koncentracji na mocnych i słabych stronach. Będzie świadomy wtedy nad czym powinien się skupić, a co ze swojej codziennej pracy wyeliminować.

Zawodnik, który nie jest pewien siebie, nigdy nie osiągnie sukcesu.

Bez względu na wszystko powinien więc wierzyć we własne umiejętności i siłę – nad tymi rzeczami przecież nieustannie pracuje. Czy właśnie nie dlatego poświęca godziny na siłowni, aby być najlepszym w swojej dziedzinie? Zdarza się, że trenujący przed zawodami jest zbyt nerwowy albo wręcz przeciwnie, zbyt wyluzowany. Odpowiednie gospodarowanie energią sprawi, że takie sytuacje w przyszłości nie będą miały miejsca.

Do osiągnięcia sukcesu w sporcie, oprócz warunków fizycznych, niewątpliwie ważne jest więc psychiczne przygotowanie do zawodów.

Wynikać będzie ono z dobrze zrealizowanych powyższych punktów. Jeśli osiągnie się równowagę zarówno ciała jak i myśli, łatwiej będzie pokonać presje ciążącą nad zawodnikiem, co sprawi, że podczas ważnych wystąpień wzbije się o wiele wyżej, niż większość zwykłych sportowców.

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze