Styl życia

Uprawa konopi – nie tylko marihuana

Konopię najczęściej utożsamiamy z konopią indyjską, a co za tym idzie z narkotykami lekkimi. Okazuje się jednak, że roślina ta ma bardzo dużo odmian i różnorodnych zastosowań. Wśród konopi siewnej można wyróżnić konopie dzikie, uprawne, indyjskie oraz olbrzymie. Każda z tych odmian ma inne zastosowanie i jest niezwykle cenna dla przemysłu.
Zacznijmy od początku

Wraz z rozwojem pierwszych cywilizacji konopie były wykorzystywane przez człowieka do wyrobu tkanin. Tkaniny te były sztywne i niewygodne, ale technologię ich wytwarzania ulepszyli Chińczycy około 6500 lat p.n.e. Opatentowali oni także wytwarzanie wyjątkowo wytrzymałych lin. Z ich osiągnięć korzystamy do dziś. Obecnie włókno z konopi jest często wykorzystywane do produkcji nici chirurgicznych, czy torebek do herbaty, gdyż nie ulega procesom gnilnym. Ponadto mieszając włókna konopi z innymi włóknami naturalnymi uzyskujemy materiały nadające się do produkcji ubrań.

Przyjazna dla środowiska

Z jednego hektara konopi można wyprodukować taką ilość papieru, przy jakiej trzeba by było wyciąć cztery hektary lasu. Nasze warunki klimatyczne sprzyjają uprawie konopi – roczny przyrost celulozy w konopiach jest trzykrotnie wyższy niż w przypadku celulozy uzyskanej z drewna. Ponadto przy uprawie konopi nie trzeba używać pestycydów – roślina ta odstrasza szkodniki i hamuje rozwój niektórych chwastów. Co ciekawe oczyszcza także ziemię z metali ciężkich. Przekonał się o tym Instytut Włókien Naturalnych. Rozpoczął on uprawę konopi na terenach skażonych przez przemysł miedziowy, po pewnym czasie okazało się, że konopie oczyściły glebę ze związków miedzi.

Dla zdrowia i urody

Cenne są także nasiona konopi. Tłoczony z nich olej zawiera 75% niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. NNKT nie są produkowane przez ludzki organizm, więc muszą być dostarczane z zewnątrz. Ich niedobór prowadzi do wielu schorzeń. NNKT regulują pracę układu sercowo-naczyniowego i przewodu pokarmowego, wzmacniają także układ odpornościowy. Właściwości oleju konopnego przemawiają za tym, aby korzystać z niego w kuchni i włączać go do codziennej diety.

Olej konopny docenili także producenci kosmetyków. Jest jednym z najlepiej nawilżających olejów. Szybko się wchłania i nie pozostawia na skórze tłustego filmu. Sprawdza się w przypadku pielęgnacji skóry tłustej z tendencją do trądziku, skóry suchej, zniszczonej i dojrzałej. Łagodzi objawy łuszczycy i egzemy. Poprawia kondycję włosów i paznokci. Jako wyjątkowo delikatny olej może być używany także do pielęgnacji skóry niemowląt.

Festiwal Konopny – edycja gdańska

O różnorodnych zastosowaniach konopi siewnej mogli przekonać się w weekend( 17-18.09) gdańszczanie. Uczestnicy festiwalu konopnego mogli poszerzyć swoją wiedzę m.in. z zakresu medycyny konopnej, gotowania z użyciem produktów konopnych, racjonalnego i efektywnego wykorzystywania konopi. Na czas festiwalu w klubie Protokultura został zorganizowany także Targ Konopny. Można było nabyć na nim fachową literaturę, fajki wodne oraz artykuły kolekcjonerskie.

Więcej o Festiwalu Konopnym można poczytać na stronie organizatora.

Jeden komentarz do “Uprawa konopi – nie tylko marihuana

Dodaj komentarz

Gazeta-Wieczór-Pomorze